Zagrepčani će uskoro ući u prvu investiciju nakon recesije – megaprojekt Teslu – kojemu je cilj digitalizacija Zagreba i uspostavljanje optičke infrastrukture. Vrijednost projekta je 280 milijuna eura, a osim Zagrepčana, koji će u to uložiti 30 posto novca, plan je ostatak namaknuti iz europskih strukturnih fondova. Sve to osmislila je Tatjana Holjevac, potpredsjednica Gradske skupštine i, kako stoji u nacrtu projekta, osoba koja ima više od 30 godina iskustva i rada u telekomunikacijskom sektoru u vodećim domaćim i svjetskim tvrtkama. I sve to ne bi bilo sporno kada bi se radilo o planu neke privatne tvrtke, a ne lokalne samouprave koja posluje katastrofalno i sada se opet želi poigrati novcem svojih stanovnika. Odnosno, želi 'glumiti' poduzetnika i uložiti tamo gdje postoji komercijalni interes privatnika umjesto da omogući investicije.
Ambiciozni Grad
Zamisao je da Grad Zagreb i Zagrebački holding osnuju tvrtku u omjeru vlasništva 50:50, a konkretni koraci očekuju se već potkraj ove godine, kad će se prva faza projekta Tesla početi provoditi u četvrti Vrbani III.
– Počevši sa 2013., računa se da bi se na godišnjoj razini oko 200 tisuća kućanstava moglo realizirati u novoj tehnologiji – objašnjava Tatjana Holjevac, potpredsjednica Gradske skupštine i inicijator projekta Tesla. Taj megaprojekt financirali bi dijelom i građani Zagreba. Predviđa se, naime, da bi samo za digitalizaciju Vrbana trebalo oko 900 tisuća eura.
– Za Vrbane novac bi se mogao osigurati preraspodjelom stavaka u gradskom proračunu – kaže Tatjana Holjevac.
Novac za sam projekt Tesla povukao bi se većinom iz europskih strukturnih fondova. Točnije, 30 posto novca osigurala bi lokalna samouprava, u ovom slučaju Grad Zagreb, a ostatak EU.
– EU je u svom programu Europa 2020. predvidio velika sredstva upravo u segmentu digitalizacije i gradnje optičke mreže – tvrdi Tatjana Holjevac.
Projekt Tesla realizirao bi se, stoji u opisu, u roku od tri do pet godina. A investicija bi se, prema studiji isplativosti, ističe T. Holjevac, isplatila već za 7 do 10 godina.
U Hrvatskom telekomu, koji je već neko vrijeme čeka odluke i točne uvjete ulaganja u optičku infrastrukturu, začuđeni su ambicijom Grada.
– Unatoč najvećim porezima u zemlji i suočeni s financijskim problemima, ipak najavljuju ulazak u investicije koje je privatni sektor već započeo. Drugim riječima, Grad Zagreb od svojih građana ubire najviši porez, no ipak ne uspijeva poslovati pozitivno, ali istodobno nalazi potrebnim konkurirati privatnom sektoru, HT-u koji je telekomunikacijsku infrastrukturu u Zagrebu već izgradio te i dalje u nju kontinuirano ulaže. Takvu situaciju smatramo neprimjerenom, ali osim navedenog, planovi Grada Zagreba ni na koji način nisu vezani uz planove HT-a – poručili su iz Hrvatskog telekoma.
Snovi T. Holjevac
Projekt Tesla predviđa da bi Grad i Holding kasnije zarađivali iznajmljivanjem optičke infrastrukture, i to operatorima poput T-Coma, Optime Telekoma, H1 Telekoma i drugih, stoji u nacrtu projekta. Usto, nacrt govori i o novim radnim mjestima.
– Te bi tvrtke dobile tako priliku za razvijanje novih usluga. Time bi Zagreb doista postao grad 21. stoljeća i pokrenula bi se gospodarska aktivnost – poručuje T. Holjevac.
– Teško se oteti dojmu da je megaprojekt Tesla, koji se zapravo treba zahuktati 2013. nakon ulaska u EU, tek predizborni manevar i san Holjevčeve, posebice zbog financijske situacije u kojoj se nalazi Grad Zagreb i Zagrebački holding. Moguće je i da će se zbog javnosti i političkog utjecaja Tatjane Holjevac manji dio projekta prije izbora i pokrenuti, no prilično sumnjam u mogućnost financiranja, posebice iz sredstava EU – tvrdi Đuro Lubura, stručnjak za telekomunikacije.
Hm Tata Veco je preselio Zagreb preko Save, a kćer želi prevesti grad žednog preko vode. Tesla je izmislio struju, ali nije ni do koljena ovima u političkim vodama, koji izmišljaju toplu vodu. A nije ni termalna. Da, termalnu radi Mesićka. I tako to ide desetlječima, a stoka sitnog zuba plača i plače.