Prije točno četiri godine, Zagreb je pogodio potres od 5,5 po Richteru. Zdrobljena krovišta i zidovi, cigle po ulicama i automobilima, srušen vrh južnog tornja katedrale, kolone vozila koja bježe iz centra grada, trudnice i mlade majke s bebama ispred rodilišta u Petrovoj, djeca ispred bolnice u Klaićevoj... Atmosfera u metropoli tog 22. ožujka 2020. godine nakon udara u 6.24 sati sličila je na scenu iz horor filma. Glavni hrvatski grad nekoliko se sekundi tresao 5,5 stupnjeva po Richteru, a sreća u nesreći bila je ta što su ulice u rano nedjeljno jutro bile prazne.
A dok je tog kobnog dana petnaestogodišnja Anamarija Carević iz Đorđićeve ulice u centru grada mirno spavala u svojoj sobi, srušio se dimnjak. Komadi ruševina pali su na njezin krevet. Zadobila je preteške ozlijede kojima se nije mogla oduprijeti, a njezina smrt obilježila je ovaj strašan događaj. U potresu, najjačem koji je Zagreb doživio u posljednjih 140 godina, ozlijeđeno je još 27 osoba.
Tuga. Strah. Zabrinutost. Sve te emocije preplavile su brojne stanovnike metropole koji su svim silama pokušavali doznati i jesu li im djeca, majke, očevi, braća, sestre, prijatelji... u redu. Strašne slike obišle su Hrvatsku, ali i svijet, jer je u potresu oštećeno čak 25.000 objekata, uključujući obiteljske kuće, zgrade, škole, crkve, bolnice, muzeje.
A odakle su svi bježali, vatrogasci i vojska su pritrčavali. Pomagali su Zagrepčanima koji su se probijali kroz ruševine svojih domova. U jednom su trenutku imali sve, a drugom ništa. Oni kojima je potres odnio krov nad glavom, privremeni dom dobili su u Studentskom domu Cvjetno naselje, ali i u hostelu Arena.
Civilna je zaštita podigla i šatorsko naselje gdje je smjestila oko 500 osoba, a ubrzo su se otvorili i punktovi na kojima su se nudili hrana, voda i druge nužne potrepštine. Cijela zemlja se ujedinila. Gradski i državni dužnosnici izišli su na ulice, kao i komunalci, statičari... A samo nekoliko dana ranije, radi sprječavanja širenja zaraze koronavirusa, uveden je i lockdown.
Od tog su kobnog nedjeljnog jutra prošle već četiri godine. Obnova još traje, a i dalje, čini se, nije blizu kraja. Blokova cigli po ulicama više nema, ali neki su i dalje u kontejnerima, dok drugi i danas žive pod "crvenom naljepnicom".
FOTO: Pogledajte kako je izgledao Zagreb nakon razornog potresa
Stvarno užas. A možemo li zamisliti kako je u Gazi?