Prosvjetni radnici koji puše imaju manje subjektivnih problema s glasom od nepušača - rezultat je to najnovijeg istraživanja koje je sa suradnicima provela prof. Draženka Blaži, dekanica Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu, u povodu Europskog dana logopedije.
Žene lakše promuknu
Cilj istraživanja bio je utvrditi koliko stres utječe na ključnu alatku bez koje prosvjetari ne mogu raditi - glas.
Ispitivanje je provedeno na 420 osoba, među kojima je bilo 296 nastavnika i odgojitelja u dobi od 39 do 41 godine.
– Količina stresa kojoj su izloženi je velika, a teškoće s glasom, poput promuklosti, knedle u grlu, bolova i suhoće grla, u višem postotku imaju žene od muškaraca – otkrila je prof. D. Blaži.
Razlog tomu je, objašnjava, činjenica da je ženski glas po prirodi nježniji i osjetljiviji od muškog. Iako rezultati koji u ovom istraživanju govore u prilog pušenju zapanjuju, posebice jer se zna koliko je duhanski dim štetan i da neosporno uzrokuje karcinom glasnica, oni imaju objašnjenje.
– Pušači su manje izloženi stresu jer ga se djelomično rješavaju tijekom “puš pauza” – objasnila je rezultate prof. D. Blaži.
Osim toga, otkriva, glasnice pušača vremenom se oštećuju, pa govornici postaju manje osjetljivi na zadebljanja koja dim stvara na glasnicama.
– To ne znači da njihovi glasovi nisu više oštećeni od onih u nepušača; upravo je obrnuto, no pušači promjene subjektivno manje doživljavaju i osjećaju – istaknula je prof. D. Blaži.
Zbog toga se, kaže, nameće zaključak da je ono recept za smanjenje stresa u prosvjetnih djelatnika.
Savjet prosvjetarima
– Ako već morate, pušite, ali manje, govorite tiše i volite sebe više – poručila je prof. D. Blaži odgojiteljima, nastavnicima i profesorima.
Kaj opet u skladu novokomponiranog hrvatskog jezika.....čik pauza postala puš pauza......