Kamo s djetetom, glavno je pitanje velikog broja roditelja koji su ove godine ostali bez mjesta u vrtiću. Ne gori samo zagrebački asfalt od ljetnih vrućina, posljednjih dana užareni su i telefonski brojevi teta čuvalica, dadilja i svih onih alternativa koje će mame i tate morati pronaći do rujna, a zatim i financirati. No, koje su uopće alternative? Privatni i vjerski vrtići ili pak obrti za čuvanje i dadilje?
Djeca koja neće biti upisana u gradske vrtiće mogu zatražiti upis u privatne i vjerske te obrte dadilja koje Grad također sufinancira. Prema prijedlogu koji je Skupština usvojila u svibnju, subvencije će biti deset posto više, odnosno 220 eura po djetetu. Cenzus za roditeljske subvencije povisit će se osam posto. Za sve to Grad je na stol stavio dodatnih milijun i pol eura, kazao nam je uoči početka upisa pročelnik za obrazovanje Luka Juroš.
Pratit ćemo poštivanje standarda
No, za mnoge ni ta opcija nije dostupna jer su u privatnim vrtićima i obrtima kapaciteti također popunjeni. Velik je pritisak i na obrte za čuvanje u Zagrebačkoj županiji kojih je još četrdesetak, a da je situacija teška, potvrđuje i predsjednica udruge SIDRO Katarina Turković Gulin.
– Problemi su u cijeloj Hrvatskoj, ali posebno su vidljivi u Zagrebu, gdje smo u proteklih dva tjedna zaprimili više od tisuću utemeljenih žalbi roditelja 3180 neupisane djece. Od naših članova s terena doznajemo da alternative nema i da su mjesta popunjena – ističe predsjednica udruge. Najveći problem ove godine je diskriminacija i potpuno ignoriranje djece s teškoćama, dodaje. Velik dio njih je, iako s najviše bodova na rang-listi, ostalo neupisano.
– Tri su razloga odbijanja, citiram: "Vrtić nije planirao upisati to dijete. Drugo, teškoća se ne uklapa u program i treće, nema uvjeta za takvo dijete u vrtiću." Zagreb nije jedini koji provodi tu praksu, a smatramo je očitim primjerom diskriminacije, stoga smo pisali svim institucijama, kako hrvatskim tako i europskim i svjetskim – napominje Turković Gulin.
Osim roditelja na muci i su i odgajatelji u vrtićima jer strepe hoće li se najesen prilikom formiranja skupina kršiti Državni pedagoški standard.
– Već sada Grad je poslao dopis da se blago povećaju kapaciteti, primjerice s 12 na 18 jasličke djece za koju nedostaje najviše mjesta. Usto su obećali zaposliti pomoćnike za skrb i pratnju te odgajatelje na neodređeno, no ne učine li to, bit ćemo primorani slati prijave na inspekciju, a pokušaju li ukinuti DPS, imat će odgajatelje na ulicama pa neka netko drugi čuva djecu u takvim uvjetima – zaključuje predsjednica udruge SIDRO.
Iz gradske uprave obećavaju lakšu situaciju već nagodinu, a za dvije godine i 20 izgrađenih vrtića te univerzalnu dostupnost za svako dijete. Konačne upisne liste u gradske vrtiće trebale su biti gotove jučer, no iz Grada su nam neslužbeno rekli kako još obrađuju podatke te kako će biti dostupne kasnije popodne.
Mostov klub u Skupštini predlaže pak da se po hitnom postupku na sjednicu u četvrtak uvrsti njihov prijedlog da Grad roditeljima neupisane djece odobri mjesečnu naknadu u visini subvencije koju uplaćuje gradskim i vjerskim vrtićima, dakle oko 200 eura. Njihov prijedlog podržava čitava oporba, a hoće li proći, ovisi o SDP-u, kaže mostovac Trpimir Goluža.
– Ako ga oni podrže, proći će. Naš je prijedlog financijski održiv, mjera bi ove godine koštala oko tri milijuna eura, a u skladu je i s proklamiranim politikama SDP-a i platforme Možemo! koji se zalažu za jednaka prava i pristup subvencijama za svu djecu – navodi Goluža. Dodaje i kako je na dnevnom redu iduće skupštine i rebalans proračuna pa se njihova stavka u njega može lako umetnuti.
– Uputili smo amandman na rebalans kojime tražimo da se smanje subvencije Grada prema ZET-u i preusmjere za naknadu roditeljima neupisanih. Grad je ove godine i u suficitu od milijardu kuna pa tražimo da 20 milijuna preusmjere i riješe problem neupisanih. Jedini je problem s našim prijedlogom taj što ga mi predlažemo – smatra mostovac.
Račan: Rješenje su novi kapaciteti
SDP nema namjeru podržati Mostov prijedlog, otkriva zastupnik Ivan Račan.
– Najbolji način da se ovaj problem riješi je ulaganje u gradnju novih vrtićkih kapaciteta. Mostovu inicijativu nije moguće ovako izvesti jer se rebalansom proračuna ne može otvarati nova stavka – objašnjava.
Do svega ovog ne bi došlo da nije ukinuta mjera roditelj odgojitelj, tvrdi pak nezavisni skupštinski zastupnik Ivica Lovrić.
– Pomoglo bi jedino ili da je vrate ili da usvoje Mostov prijedlog, no teško da će se bilo što od toga dogoditi. Imali smo dobro uređen sustav koji su gradonačelnik i njegova ekipa uspjeli unerediti, kao i druge segmente života u gradu – zaključuje Lovrić.