U cijeloj tragediji oko tvornice Kamensko nekadašnjim radnicama nisu najteže padali ni neimaština zbog neisplate plaća, ni što im rad nije plaćen, nemar iskazan prema njima, ni neizvjesnost... Najteže im je padao - nerad.
– Nakon dvadeset pet godina rada u Kamenskom, najteže su mi pala ona četiri mjeseca dok sam sjedila doma i nisam imala što raditi – rekla je Ljiljana Grakanić, jedna od devet bivših tekstilnih radnica koje sad traže novi posao u uslužnim djelatnostima kao kvalificirane wellness-maserke.
Odustale zbog okolnosti
Potaknut tragičnom sudbinom radnica nekad uspješnog kombinata, Marko Jurakić iz Wellness učilišta Hrvatska ponudio je radnicama prekvalifikaciju za maserke, besplatan tečaj od više od 300 radnih sati, koje je od 13 radnica koje su prošle testiranja završilo njih devet. Četiri su odustale zbog obiteljskih okolnosti ili nalaženja novog posla. Svih devet sada opet ide na burzu, ali s nadom u nalaženje posla koje im daje prekvalifikacija u traženije zanimanje; sve su se odlučile i za dodatno obrazovanje za zvanje terapeuta.
Vrijedne i skromne
Na svečanoj dodjeli diploma Jurakić se obratio svim potencijalnim poslodavcima, ističući da će dobiti vrijedne, skromne i stručne žene, sjajne timske radnice. Također je pozvao sve vlasnike škola da poneki stolac odvoje i za one koji su u krizi ostali bez posla i treba im dodatna prekvalifikacija.
Sad su te radnice, koje je gradonačelnik M. Bandić, uručujući im diplome, nazvao "ženama koje se nisu predale", opet nezaposlene. Traže bilo kakav posao.
– S ovim se ipak može lakše naći posao – kaže jedna od njih slegnuvši ramenima. Možda ne tu kod nas, ali barem vani. Šiti možeš samo u Kini ili na Tajvanu... – rekla je jedna od bivših radnica tvornice Kamensko.
Marko Jurakic...svaka cast i hvala Vam.