U pet mjeseci sanacijska uprava Studentskog centra na čelu s Pejom Pavlovićem riješila je oko 70 milijuna od ukupnih 121 milijun kuna duga nagomilanog od 2004.
Rade na samoodrživosti
– Dogovor smo postigli nakon pregovora s vjerovnicima uz pomoć MZOS-a i Ministarstva financija. Vjerovnici su otpisali 8 milijuna kuna kamata, a 34 milijuna kuna duga faktoring-kućama smanjili smo na 10,6 milijuna što planiramo riješiti do kraja godine. Riješili smo i problem neisplate poreza i doprinosa plaća radnika SC-a koji iznose gotovo 10 milijuna kuna – rekao je Pavlović.
Dugove s dobavljačima država će riješiti “prebijanjem” PDV-a. Sanacijska uprava radi i na izradi plana samoodrživosti SC-a, koji ovisi o korekciji cijena prehrane. Tako će ukupna cijena obroka odsad biti 22,60 kuna, a ne trenutačnih 16,70 kuna. Konkretno, to znači da će student po novom za obrok plaćati 5,90 kuna, a dosad je cijena bila 4,40 kuna. Cijene obroka odsad će se usklađivati s promjenama na tržištu, i to jednom godišnje.
Cijene smještaja neće se mijenjati sve dok se ne obnove domovi. I za to se priprema prijedlog koji će se uputiti Ministarstvu, a uključuje ulaganje od 240 milijuna kuna jer domove do 2015. treba pripremiti za sportsku Univerzijadu. Tek tada, tvrdi Pavlović, od studenata će se moći tražiti veća participacija u smještaju.
Dugovi SC-a nastali su i zbog investicija.
– Za dva paviljona na Savi izvantroškovnički radovi bili su 11,8 milijuna kuna, koje je SC platio novcem iz servisa. Drugi je uređenje restorana na kampusu Borongaj čija je procjena bila 6 milijuna, a nakon izbora narasla je na 26 milijuna kuna. Restoran je u međuvremenu zatvoren da bi se završio. Te investicije trenutačno istražuje kriminalistička policija – kaže Pavlović.
Kad će izvršiti obvezu?
Dodao je i da radovi na kampusu Borongaj stoje zbog neriješenih zemljišnoknjižnih odnosa već šest godina, a obvezu da se to čim prije riješi preuzeo je na sebe Grad Zagreb.