Po Zagrebu bi uskoro mogli biti postavljeni reanimacijski uređaji koji bi, po uzoru na druge europske gradove trebali olakšati posao djelatnicima Hitne pomoći koji dnevno obave dvije do pet reanimacija.
– Gradski ured za zdravstvo načelno je odobrio prijedlog te se nalazi u fazi razmatranja – rekla je Lidija Hrastić Novak, pomoćnica pročelnika Gradskog ureda za zdravstvo.
Uređaji već postoje u zračnoj luci, a postavili bi se na frekventnijim mjestima, gdje se okuplja veća količina ljudi. Autobusni i željeznički kolodvor dolaze u obzir te ljekarne na frekventnijim mjestima poput onih na Trgu bana Jelačića i trešnjevačkoj tržnici. Također, potrebno ih je staviti i u Domove zdravlja, koji ih trenutačno nemaju.
– Trebamo se konzultirati sa strukom, odnosno Stručnim društvom za medicinu pri Hrvatskom liječničkom zboru. Vidjet ćemo gdje će se staviti, vjerojatno u prostorima pod nadzorom. Inače, takav aparat ne smije upotrebljavati bilo tko nego osoba obučena za njegovo korištenje – objašnjava Lidija Hrastić Novak.
Jedan uređaj za reanimaciju stoji oko 20-ak tisuća kuna, a Ured za zdravstvo novac će pokušati pronaći iz sredstava za nepredviđene rashode te će tražiti institucije u kojima se uređaji postavljaju da dijelom sudjeluju u financiranju.
– Ako pronađemo sredstva, gradonačelnik treba prijedlog odobriti te će se raspisati natječaj – kaže Hrastić Novak.
Kaže pametnjakovićka da će ih \"vjerojatno\" staviti u prostore pod nadzorom. Bez naoružanih stražara u blizini, u zemlji divljaka na brdovitom Balkanu, gdje se čak i spomenici kradu i prodaju kao sekundarna sirovina. Ama baš svatko može postati zamjenik pročelnika u Bandić gradu.