Pod zemljom, na tridesetak centimetara od površine, tamo gdje su se nekad križali putovi za gradove rimskog carstva Sisak, Andautoniju, Ptuj, već dvije tisuće godina skriva se rimska stela, nadgrobni spomenik kao posljednji pozdrav tročlanoj obitelji. Još je tajna o kojoj je obitelji riječ, ali zna se da su bili dovoljno imućni da im se u to doba podigne kamena ploča visoka gotovo dva metra.
Zapeli za nalaz
Vrijedan arheološki nalaz posve slučajno pronađen je na privatnom imanju obitelji Lucin iz sela Leknenog nedaleko od Ščitarjeva.
– Obrađivali smo zemlju i zapeli. Mislili smo da je kamen ili nešto drugo, počeli kopati i na kraju se oduševili. Što smo više otkopavali zemlju, spomenik se sve više i više otkrivao. Neopisiv doživljaj – kaže 20-godišnji Marko Lucin, koji danima s arheolozima iskopava nadgrobni spomenik. Iako su Lucini godinama na toj zemlji, procjenjuje se da su za nalaz “zapeli” nakon što su poplave koje su zahvatile Turopolje odnijele sloj zemlje. Neoštećeni kameni postament i polegnuti spomenik, kako se barem prema prvim procjenama zaključuje, napravljen je od mramora, težak je do 500 kilograma i sačinjen od dva polja.
– Riječ je o reljefnom prikazu tročlane obitelji. Ispod je natpisno polje koje je zasad nečitko, ali za koje se nadamo da će ipak otkriti tko je podigao spomenik i kome – otkriva arheologinja Tatjana Pintarić iz Muzeja Turopolje. Rimska stela bogata je ukrasnim elementima – meduzom koja bi obitelji kojoj je podignut spomenik trebala otjerati zlo u zagrobnom životu, tronošcem i dva delfina koji se tumače kao vodiči duša.
Neprocjenjiva vrijednost
– Prosuđujemo da je stara dvije tisuće godina, a vrijednost joj je neprocjenjiva. Nalaz ide na restauraciju, a koliko će to trajati još nije poznato – poručuje arheologinja Pintarić. Obitelj Lucin, na čijem je imanju pronađen spomenik, dobit će naknadu za pronalazak kulturnog dobra, a gdje će nadgrobni spomenik nakon restauracije biti izložen, još se ne zna.
Arheolozi poručuju, ne bi se iznenadili da osim nadgrobnog spomenika pod zemljom osim pronađenog nadgrobnog spomenika postoji i cijelo groblje. Na području nedaleko od metropole ovo je najnoviji nalaz poslije 1992. godine kada je slično arheološko nalazište otkriveno u Odri.
Hm Ako su bosanci mogli pronači piramide, zašto ne bi posavci mogli pronači Koloseum? Ovo je zemlja prekopavatelja. Ako ne iskapamo mrtvace ustaša i partizana, iskapamo kamenje koje odmah proglasimo super vrijednim arheološkim nalazom, a još se ni ne zna što je kamen htio da kaže. Važno je da se zaposli sto arheologa i da to košta par milijuna nečega. Bez veze.