Bile su mu 24 godine kada je Roberto Škrnjug, dečko iz Sopničke ulice u četvrti Dubrava, napustio studij rudarstva, iz tenisica uskočio u čizme i krenuo braniti domovinu. Njegov ratni i životni put bio je kratak: priključio se Posebnoj jedinici policije Rakitje iz koje će se kasnije razviti 1. brigada ZNG-a “Tigrovi”, a nakon kratke obuke s dijelom postrojbe uputio se na istočno-slavonsko ratište.
Bio je 22. srpnja 1991. kada je pao pokošen mitraljeskom vatrom iz neprijateljskog aviona koji je nadlijetao bazu u Novim Čakovcima. Roberto Škrnjug bio je prvi poginuli pripadnik ZNG-a iz Zagreba.
Premda je od tog tragičnog dana prošlo više od dva desetljeća, nikada nije zaboravljen.
Nepuni kilometar od ulice iz koje je otišao u Domovinski rat, jučer je jedna nova, široka i lijepa ulica koja spaja Aveniju Dubrava i novu Branimirovu, nedaleko od okretišta tramvaja Dubec, ponijela ime Roberta Škrnjuga.
Vitez na čast gradu
Skup je bio impozantan: osim članova obitelji, u njegovu čast okupili su se deseci branitelja, među njima i general Josip Lucić, brigadir Zdravko Andabak, zastupnik u Gradskoj skupštini Darko Katuša i brojni drugi Tigrovi predvođeni generalom Tomom Medvedom i bojnikom Ilijom Vučemilovićem Šimunovićem.
– Hvala obitelji, do poda im se klanjam što su odgojili takvog viteza koji služi na čast i svojoj domovini i svom Zagrebu – kazao je gradonačelnik Milan Bandić otkrivajući ploču s njegovim imenom, zajedno s nećakom Roberta Škrnjuga koji je dobio ime po ujaku kojeg nikad nije upoznao.
– Ponosan sam što nosim njegovo ime. Nažalost, ne znam mnoge detalje iz ujakova života jer je pričati o njemu za obitelj još uvijek bolno – kazao je mladić.
No, jučer je majka Marica ipak smogla snage podijeliti svoje uspomene, pa se prisjetila dana kad je odlazio.
– Kao što bi i svaka majka napravila, zaustavljala sam ga, ali zov domovine bio je jači. I obiteljski liječnik ga je pokušao zaustaviti. Roberto ga je posramio ovim riječima: Ako svi ostanemo kod kuće, tko će braniti Hrvatsku? Na kraju, u rat su otišla obojica – prisjeća se majka Marica.
Roberto Škrnjug peti je poginuli pripadnik Tigrova koji je dobio ulicu u Zagrebu: već je imaju Robert Močiljanin, Nenad Babić, Rudolf Kolak te Damir Tomljanović Gavran. – I na tome nećemo stati – najavio je Darko Katuša.
Spomen-dom u Rakitju
A gradonačelnik Bandić, pak, Tigrovima je obećao do kraja godine dovršiti Spomen-dom u Rakitju, svojevrsni muzej Domovinskog rata, kao dar za 25. godišnjicu. To je najmanje što Zagreb može učiniti za pripadnike ove slavne brigade, u spomen na 367 poginulih pripadnika, među kojima je i Tigar iz Dubrave, Roberto Škrnjug.
Svaka čast na odluci! Jugićima sigurno nije lako... što me beskrajno veseli.