Sami na tržište

Robni terminali: Mi smo uspješni i želimo van iz Holdinga

Foto: Davor Visnjic/PIXSELL
Robni terminali: Mi smo uspješni i želimo van iz Holdinga
21.03.2012.
u 10:00
Zašto se žele osamostaliti, koje su poslovne ambicije podružnice i koji je plan razvoja, razgovarali smo s voditeljicom podružnice Tadom Cigić
Pogledaj originalni članak

Robni terminali, Holdingova podružnica koja godišnje ima dobit od 20-ak milijuna kuna i koja je u posljednjih 12 godina u gradnju gradskih vrtića i škola, kao i objekata u sustavu podružnice, uložila, kako tvrde, milijardu kuna, želi se izdvojiti iz sustava Holdinga i izaći na tržište.

Poslovna politika

Zašto se žele osamostaliti, koje su poslovne ambicije podružnice i koji je plan razvoja, razgovarali smo s voditeljicom podružnice Tadom Cigić.

– Zalutali smo u Holding. Mi smo na tržištu, služimo gospodarstvu. S bilancama koje imamo bez problema bismo mogli opstati na tržištu – kazala je Tada Cigić, koja je svoje prvo radno iskustvo u podružnici stekla 1975. godine.

Podružnica na Jankomiru ima 84 tisuće metara četvornih, a na Žitnjaku 96 tisuća kvadrata. Kapaciteti obiju poslovnih jedinica potpuno su iskorišteni. Zajedno s poslovnim partnerima ove godine ulažu 40 milijuna kuna u gradnju dvaju novih objekata, koja su već iznajmili.

– Naša je politika da prvo ugovaramo s korisnicima i potpišemo ugovore o najmu koji plate unaprijed, a tek onda gradimo. Velike smo investicije imali i od 2006. do 2010. kada su na nas bili preneseni ugovori o pravu na građenje za Grad. Naime, u tom smo periodu sagradili 16 škola i vrtića ukupne vrijednosti oko 100 milijuna eura. Bili smo financijeri gradskih projekata, a zauzvrat je Grad otplaćivao naše kredite. A od 2000. do danas izgradili smo i 16 objekata na Jankomiru i Žitnjaku, u što je uloženo tristotinjak milijuna kuna – nastavlja Cigić.

Struju HEP-u

Uskoro bi trebalo započeti i postavljanje solarnih ploča na krovove – na 150 tisuća kvadrata. Godišnje na energiju potroše oko 6 milijuna kuna. Investiciju bi amortizirali u šest godina pa bi u idućih dvadesetak, koliki je vijek trajanja solarnih ćelija, pokrili svoje izdatke, a prodajom struje HEP-u i zaradili.

Ipak, Tada Cigić svjesna je da će biti i bolnih rezova. Od 365 zaposlenih, njih šezdesetak je višak jer potrebe za fizičkom radnom snagom ima sve manje. Međutim, obećava kako nikoga neće tjerati na ulicu te da će se svima koji žele ponuditi otpremnine.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

CH
chemica
18:57 21.03.2012.

Robne terminale treba izdvojiti iz Holdinga jer će ih se tako lakše...PRODATI. U Holdingu će ostati samo gubitaši, a \"na tržište\" izlaze profitabilni dijelovi kao samostalne firme i eto keša za rođe i zemljake. Što bi se njih otpuštalo kada je lakše sve rasprodati?

VI
Vito
06:35 22.03.2012.

Robni terminali: Mi smo uspješni i želimo van iz Holdinga Želim i ja jahtu i besplatno krstarenje svijetom na račun stanovništva zagrebas okolicom... Ništa od toga... Kad ste vidjeli da uspješne tvrtke netko igdje želi izdvojiti iz svog carstva? \"Robni terminali\" su krava muzara milanu bandiću & co. i sve dok ih ne unište nema odvajanja iz ralja tih pijavica... Tek kad ih \"prožvaću i kad više neće imati što musti, ispljunut će ih... Smiješak žene naslici je u stvarnosti grč očajnika koji je naprosto bespomoćan u ovako izgrađenom sustavu plajkanja svega što je u vlasništvu političara...

VI
Vito
06:57 22.03.2012.

Navedene prednosti koje ta organizacija ima su najjači adut za zadržavanje u raljama kriminalaca & co. Sjetite se: \"Ferimport\" \"Nada Dimić\" Tvornica tekstila Zagreb Domaća tvornica rublja Tvornica duhana Zagreb \"Prvomajska\" Tvornica parnih kotlova Tvornica električnih žarulja Cromos kartan kutrilin Tvornica papira Zagreb RIS \"Zagrebčanka\" Tvornica željeznikih vagona Gredelj \"Rade Končar\" \"Nikola Tesla\" Sve su to nekad bile uspješne tvrtke s izvoznim uspjehom... nažalost bile su na skupim i atraktivnim lokacijama pasu ih jednostavno morali uništiti kako bi došli do prostora... Na nekim prostorima su odlično zaradili, no pretežno su svi tereni prazni, jer nema novaca za gradnju beskorisnih \"poslovnih prostora\", već se sve svodi skoro isključivo na gradnju trgovačkih središta za ivlaćenje ono malo novca kojeg stanovništvo još uvijek ima u čarapama i madracima...