I sama još dijete, 16-godišnja Maja prošle je godine doznala da je trudna. Rodila je djevojčicu u lipnju, a tijekom trudnoće, ali i nakon poroda, osim obitelji i dečka, mogla je računati i na pomoć stručnjaka iz Udruge Korak po korak koja je jučer otvorila novo Savjetovalište za maloljetne i mlade roditelje "Mama je mama" u Zvonimirovoj 21.
– Kada sam doznala da sam trudna, bila sam u šoku, no imala sam sreće što sam imala podršku i dečka i roditelja. Udruga mi je pak pomogla objasniti koja su moja prava i obaveze – rekla je Maja koja planira završiti večernju školu.
– Iako je teško kombinirati učenje s roditeljstvom, sve se stigne, za moju mi kćer ništa nije problem – kaže 16-godišnjakinja čiji će dečko uskoro završiti srednju školu te planiraju živjeti zajedno. Maja je samo jedna od ukupno 5000 maloljetnih majki koliko ih je evidentirano u Hrvatskoj, a upravo je za njih uređeno savjetovalište u kojem će im svakodnevno biti na raspolaganju stručnjaci poput psihologa, socijalnog radnika, ginekologa i pravnika.
– Najveći je problem što se s mladima ne razgovara o seksualnosti ni u obitelji ni u školi, a to je jako bitno za prevenciju trudnoće. Činjenica je da mladi ulaze u spolne odnose i jako je opasno ako nisu dovoljno informirani – rekla je Silvija Stanić, direktorica Udruge Korak po korak, koja djeluje već 10 godina te je pomogla 500-tinjak mladih majki.
– Njima već puno znači da postoji mjesto gdje mogu doći i popričati s nekim. Neke djevojke kod nas dođu par puta, a neke dolaze godinama – objasnila je Silvija Stanić te istaknula da su najveći problemi mladih majki strah od obitelji i okoline te problemi s nastavkom školovanja.
Prema riječima stručnjaka, velik je problem i što mlade majke najčešće ostaju bez podrške partnera.
– Iako ima pozitivnih primjera da su majka i otac ostali zajedno, to je veoma rijetko. Mladići najčešće pobjegnu kada čuju za trudnoću, godišnje ih u Udrugu dođe samo pet-šest s djevojkom – objašnjava Silvija Stanić koja je jučer savjetovalište otvorila s Nives Šikanić Dugić, ginekologinjom iz Klinike za dječje bolesti Zagreb.
– Mladi u spolni odnos ulaze, u prosjeku, sa 16 godina, ali imali smo i slučaj dvanaestogodišnje trudnice – rekla je Nives Šikanić Dugić te istaknula kako je najveći problem što adolescenti imaju osjećaj da se njima trudnoća ne može dogoditi.
rano si počela širiti nogice...