U vrijeme sve jačeg razvoja urbane kulture na karti Europe ne može se pronaći veći grad bez parka za skateboarding. Izuzetak je Zagreb u kojem je, kažu skejteri, njihov sport gotovo ilegalan. I to sport koji 2020. godine u Tokiju ulazi u olimpijski program.
Ništa od Bundeka
– Već 10 godina pregovaramo s Gradom da nam ustupe barem prostor za izgradnju skateparka. Ne tražimo da ga urede i ne tražimo novac iz proračuna. Tražimo samo prostor i uredit ćemo ga sami – poručuje Marin Dundić iz skateboarding-kluba Shpaolin čiji su članovi u posljednjih godinu dana sami uredili park u Vrapču. Premali, ali za prvu ruku dovoljan.
– U Zagrebu je oko 1000 skejtera i nitko od njih nema gdje vježbati. Nevjerojatno je da Grad nema nimalo sluha za mlade sportaše – govori Dundić te napominje kako Rijeka ima najskuplji skatepark u Hrvatskoj, u Splitu su čak dva, a po jedan imaju i Osijek te Varaždin. No, Zagreb nijedan, iako je gradonačelnik Milan Bandić još 2013. najavljivao gradnju najboljeg skateparka u Europi, na Bundeku. Zagrebački skejteri ostali su i tada razočarani pa su stvari odlučili preuzeti u svoje ruke.
U zapušteno zemljište na kraju Ilice koje je bilo zaraslo u šikaru i zatrpano smećem uložili su nekoliko desetaka tisuća kuna, iako znaju da postoji velika mogućnost da park bude srušen s obzirom na to da je sagrađen bez dozvole.
– Bili bismo najsretniji kada ne bismo morali raditi ilegalne parkove, no nemamo drugu opciju – kažu skejteri koji ne znaju čije je zemljište na kojem su izgradili svoj park. Riječ je, kažu, o prostoru koji je zapušten već više od 15 godina, a oni su ga oživili. Sami su dovukli miješalice, agregate, stavljali beton i bojili.
– U uređenju su pomogli i kolege iz inozemstva kojima je nevjerojatno da jedna metropola nema skatepark – rekao je Ivan Andrić (25) koji se ovim sportom bavi od 11. godine, a u Vrapče redovito dolazi iz Samobora.
Veliki je problem zima
Skejteri u park na Vrapču dolaze iz svih dijelova grada, a osim što ih brine da će ostati bez parka, problem je i zima koja dolazi.
– Park bi trebao imati i zatvoreni dio jer u suprotnom cijele zime ne možemo vježbati. U tom periodu odustane najviše ljudi – objašnjava Marin Dundić, napominjući da će nadležni shvatiti ozbiljnost situacije kad ne budu imali koga poslati na OI 2020.
– Mi smo u ovim uvjetima potpuno izvan konkurencije. Da zagrebački skejteri dođu na OI, bili bi poput bob-tima s Jamajke – zaključio je Marin Dundić.
Znam da na Jarunu postoji skejt park, mozda nije najbolji ali ipak postoji. Vjerujem kako gradonacelnik nije zaboravio na obecanje ako ga je dao. Nemojmo zaboraviti da su ga uhitili i sigurno omeli u njegovim planovima, probajmo barem malo realni biti. Koliko sam citao po medijima skejt park ide sljedece godine..