Više od godinu dana proteklo je otkako je u gradu Zagrebu na točno 27 lokacija postavljeno 120 defibrilatora - uređaja za pružanje prve pomoći u slučaju srčanog udara, a edukacija o korištenju kao i njihovo daljnje postavljanje nastavit će se i u sljedećem razdoblju, poručuju tako iz gradskog Ureda za zdravstvo.
Naime, u svakom objektu u kojemu je postavljen uređaj odrađene su edukacije kojima se djelatnike naučilo korištenju i rukovanju, a do sada je edukaciju prošlo više od 200 ljudi.
Osim u brojnim trgovačkim centrima koji su ujedno sami financirali nabavu spomenutih uređaja, oni su postavljeni na frekventnim mjestima u gradu kao što su jezera Jarun i Bundek, prostori ZET-a, Dom sportova, kolodvori.
Grafika: Jelena Vuković
Iako ih građani ne mogu koristiti, ipak je važno znati točne lokacije kako bi u navedenim objektima ili njihovoj neposrednoj blizini mogli potrebitim osigurati što raniju i hitniju pomoć jer reanimacija započeta unutar dvije minute za čak 60 posto povećava šanse za preživljavanje.
Naime, defibrilatori bilježe srčani ritam i određuju je li potreban električni šok te daju upute na hrvatskom jeziku za postupak defibrilacije.
Svaki takav uređaj povezan je telefonom sa Zavodom za hitnu medicinu Zagreb koja je preuzela nadležnost za održavanje uređaja, a otvaranjem ormarića u kojem je smješten veza se automatski uspostavlja i locira mjesto poziva te se u najkraćem roku šalje ekipa Hitne pomoći.
– Samo educirani mogu koristiti i uopće doći do uređaja – poručuju iz Grada.
Pa ovo je sramota. U Americai svaki ljecnicki ured mora imati defibrilator, a ne da frajer s infarktom pretrci pola Tresnjevke trazeci jedan.