Holding je mapirao lokacije za prikupljanje papira, stakla, plastike, tekstila te reciklažnih dvorišta. Primjedbe prima Čistoća
Stanari najduže zagrebačke ulice, Ilice, požele li reciklirati – jer tu naviku trebaju usvojiti svi Zagrepčani – prelaskom na novi model naplate odvoza smeća na raspolaganju imaju samo deset spremnika za odvojeno prikupljanje otpada! U najdužoj ulici, naime, postavljena su četiri spremnika za papir, pet spremnika za staklo i samo jedan jedini spremnik za prikupljanje plastike – na Ilici 173 a.
Stalno će se aktualizirati
Podaci su to s informativne karte lokacija spremnika za odvojeno prikupljanje papira, stakla, plastike, tekstila i reciklažnih dvorišta na području cijeloga grada koju su izradili u Zagrebačkom Holdingu, a prezentirali je na svojim stranicama.
– Karta je informativnog karaktera te će se kontinuirano aktualizirati. Trudimo se poboljšavati usluge i približiti sustav odvojenog prikupljanja otpada našim korisnicima – poručili su iz Holdinga.
Za razliku od najduže ulice, u Tkalčićevoj je situacija puno bolja. Postavljeno je šest spremnika – po dva iz svake kategorije na dvije adrese – u Tkalčićevoj ulici 71a i u Tkalčićevoj 92. Duž Petrove ulice, pak, postavljeno je čak sedam kontejnera za papir, pet za staklo i opet samo jedan za plastiku, onaj kod kućnog broja 108. Ništa bolja organizacija i omogućavanje recikliranja nije osigurano ni stanovnicima Maksimirske, gdje je cijelom dužinom ulice postavljeno jedanaest spremnika, dok su, primjerice, u Branimirovoj ulici na jednoj adresi, onoj na kućnom broju 57, postavljena ukupno tri spremnika – dva za papir i jedan za staklo!
Za "svaki kutak"
Upravo su takvi spremnici, barem kako se početkom ove godine najavljivalo iz Holdinga, trebali biti postavljeni na više lokacija u kvartu kako bi pokrili gotovo "svaki kutak" i bili što bliže stanarima. Trebao je to biti način na koji bi Zagrepčani reciklirali i selektirali otpad te, uz najavljeni obračun po volumenu, sami sebi reducirali račune.
Međutim, taj model – stvarni volumen proizvedenog otpada – nije zaživio, a iz Holdinga pozivaju građane da svoje primjedbe i prijedloge pošalju na mail cistoca@zgh.hr.
Gluposti. Pa valjda treba pogledati i okolne ulice.