Zapisi iz povijesti metropole

Sjećate se doba kad su glavni hit u gradu bili videorekorderi?

Foto: Emica Elvedji/PIXSELL
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
07.10.2021.
u 11:30
Antun Mateš u knjizi koja se večeras predstavlja bilježi i kako su stanovi postali kina
Pogledaj originalni članak

Bile su to godine kad su velikim ekranima vladale zvijezde poput Eddieja Murphyja, Toma Cruisea, Sharon Stone i Chevyja Chasea, a filmove s liste najpopularnijih, kao što su “Policajac s Beverly Hillsa”, “E. T.”, “Karate Kid” i “Top Gun”, barem jednom pogledali su svi. Kako u to doba nije bilo interneta ni kabelske televizije, a tek rijetki mogli su si priuštiti satelitsku antenu, mladi, ali i oni stariji, družili su se zajedničkim odlaskom u kina. Bilo ih je u Zagrebu osamdesetih godina dvadesetak, većina je imala balkone, a kino Lika u Ilici i terasu na kojoj su se filmovi gledali pod zvijezdama. Posebno popularno bilo je kino Balkan, kasnije Europa, u Varšavskoj, a mlađi su se okupljali i u Slobodi na Tuškancu. Rado se, dakako, išlo u kina i prije pa će se nerijetki prisjetiti i da je gospodin koji je “vrtio” projekciju izrezao scene koje su se smatrale nepoćudnima, ali i da su filmske vrpce znale “zaštekati”.

A onda su stigle kasete...

A onda se dobar dio publike iz dvorana negdje sredinom desetljeća preselio pred male ekrane, za što su bili zaslužni videorekorderi, koji su stigli iz Japana i Koreje te preplavili svjetsko tržište. Oni koji su ih imali kod kuće u kvartu su bili prave “face” jer je posjedovanje videorekordera bio i svojevrsni statusni simbol.

“Tehnički napredak usmjeren u živu sliku s privatnog snimanja filmskom trakom Super 8 nastavio se pojavom videorekordera koji su premjestili igrane filmove iz kinodvorana u stanove. Svi svjetski proizvođači otpočeli su proizvodnju videorekordera u VHS formatu, osim Sonyja, koji se još neko vrijeme zadržao na svojem beta formatu”, zapisao je akademski slikar i publicist Antun Mateš. Svoja sjećanja o metropoli “naslikao” je riječima u novoj knjizi, naslovljenoj “Od sedamdesetih do kraja milenija u Zagrebu i svijetu”, koja je u Večernjakovoj nakladi izišla početkom lipnja, a njezina je promocija večeras u 19 sati u prostorima Hrvatske kulturne zajednice – Hrvatsko slovo u Ulici Hrvatske bratske zajednice.

Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL

A u poglavlju koje opisuje osamdesete godine Mateš opisuje kako je izgledala navala Zagrepčana na nove, moderne videorekordere. Prednost im je bila i ta što su na VHS kasetama mogli zabilježiti omiljene sapunice, utakmice i serije. Ubrzo potom metropolu su, prisjeća se Mateš dalje, preplavile videoteke, u kojima se za gotovo simboličnu cijenu mogao unajmiti film na jedan dan. Tako su iz svojih dnevnih soba mogli gledati zvijezde poput Paula Newmana, Clinta Eastwooda i Meryl Streep.

“Pa se počelo gasiti klasično gledanje filmova. Kao primjer navodim da sam u New Yorku gledao film ‘Kundun’ samo s još dvoje gledatelja u čuvenoj dvorani na Times Squareu”, zapisao je u knjizi “Od sedamdesetih do kraja milenija u Zagrebu i svijetu”.

Nostalgičari i kolekcionari

Videoteke su se u glavnome gradu tada mogle pronaći na svakom uglu, a uz legalne, bilo je i onih koje su se otvarale u garažama i podrumima obiteljskih kuća, u kojima bi se obično mogli pronaći piratizirani filmovi s titlovima na njemačkom ili ruskom jeziku.

U nadolazećim je desetljećima pak VHS zamijenio DVD, a zatim su došli Blu-ray i “streaming” usluge poput Netflixa i HBO-a, pa su se i videoteke, jedna po jedna, počele gasiti. Još, međutim, ima Zagrepčana koji rado gledaju filmove u “fizičkom” formatu pa vremenu uspješno odolijeva videoteka Pauk u Ozaljskoj, koja i dalje nudi najnovije blockbuster i druge naslove po 10, 12 i 15 kuna dnevno, a godišnja članarina stoji 10 kuna. U prilog tome da ima nostalgičara ide i činjenica da su videorekorderi i dalje popularni na internetskim oglasnicima, gdje se mogu pronaći po cijenama koje se kreću od 100 pa sve do 1000 kuna, a prodaju se i kasete s filmovima za oko 35 kuna komad.

“Kolekcionarske” verzije filmova ipak su nešto skuplje pa tako, primjerice, originalna VHS trilogija “Ratova zvijezda” stoji 150 kuna. Prodaju se i DVD i Blu-ray filmovi i serije za 10 do 15 kuna po komadu, a mogu se pronaći i kolekcionarski “box-setovi”. Komplet sa svim epizodama “Zvjezdanih staza” u DVD formatu jedan prodavatelj tako nudi za 2500 kuna.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

DU
Deleted user
11:36 07.10.2021.

Vrlo velika šteta da više nema videoteka. Željela bi opet ići u videoteku. da li postoj u Zagrebu još koja videoteka?