Želite iznajmiti stan i na popularnoj stranici za traženja stanova Airbnb spazite lijepo uređen stan u Zagrebu.
Planirate posuditi novac kako bi dali za prvu ratu, pa zatim za osiguranje stana i jednu ratu unaprijed - sve skupa 1200 eura. No, kada uplatite novac, osoba nestane, dođete na adresu stana, a stan ne postoji.
Sve se to umalo dogodilo Igoru Črnili (27), mladiću iz Zagreba, koji je odlučio razotkriti cijeli lanac prevaranata, te sve prijaviti policiji. Naime, netko je napravio lažnu stranicu Airbnb-a, a sve kako bi uvjerio potencijalne najmoprimce da se radi o autentičnom stanu, piše Slobodna.
Igor, inače sportaš - biciklist, ispričao je tijek prijevare:
- 11. veljače 2018. godine sam naletio na atraktivan oglas za najam stana u samom centru Zagrebu na jednom internet oglasniku. Zagreb, Donji grad, 50 m2, 2-sobni stan, nedavno obnovljen, potpuno namješten, sa svim potrebnim aparatima (hladnjak, toster, mikrovalna pećnica, kuhalo za vodu, perilica posuđa, perilica rublja, LCD TV, besplatni WiFi, klima). Ima čak i kadu i tuš kabinu. “Pronađite ovdje sve što vam treba”, stajalo je na kraju oglasnika. Cijena 400 eura mjesečno. Još kada sam dobio odgovor na engleskom, pomislim - stranci su, možda nisu toliko pohlepni kao naši ljudi pa ne traže previše novaca za najam nego samo žele nekom pouzdanom iznajmiti stan na duže vrijeme - rekao je Igor te dodao:
- Pošaljem upit na mail koji je stajao na kraju oglasnika: «Za više detalja i fotografija pošaljite e-mail na: k......@outlook.dk”. Pošaljem ja prvi mail i dobijem ubrzo odgovor s drugog maila: stella...@gmail.com. I tako se mi dopisujemo par dana, imao sam nekoliko pitanja u vezi stana, parkinga i tako neke sitnice oko procesa najma s obzirom na to da oni nisu u Zagrebu nego vani.
Zanimalo me i jesu li režije zaista uključene u cijenu najma i želio sam vidjeti još slika. Rekoh, ako su i režije uključene u najam i još ima parking u centru grada – to je to. I dobio sam još slika preko nekog drugog linka. Ukratko, bračni par je živio u Zagrebu, muž Hrvat, žena iz Litve, ona je arhitektica, a muž agent za putovanja, njena firma je dobila na natječaju posao u Litvi pa su se morali odseliti gore na minimalno 3 godine. Prije su taj stan iznajmljivali preko Airbnb-a (dnevni najam) ali sada kako su se preselili željeli bi iznajmiti nekom pouzdanom na duži rok. Hm, pa ok priča... Kažem da sam uredan, da nemam kućnih ljubimaca - kazao je Igor.
- I krenuli smo u realizaciju. Prije svega, potrebno je uplatiti 1.200 eura, nakon toga će me kontaktirati Airbnb-ov «agent» (Airbnb nema «agenata» koliko ja znam) koji će mi pokazati stan i imam rok od 2 dana da odlučim želim li ga iznajmiti ili ne, a ako mi se ne svidi Airbnb mi momentalno vraća sav novac.Zanimalo me trebam li biti prijavljen na Airbnb, kako ću im plaćati najam, dali preko računa ili u gotovini? Kaže Stella da ne, da uplata ide preko banke, i novci ne idu njoj nego Airbnb-u. Rekoh Stella, malo mi je riskantno plaćati 1.200 eura, ali dobro, ako je to politika Airbnb-a, što ću...
- I tako pošaljem ja njoj neke svoje podatke, ime, prezime, adresa, broj mobitela, gdje radim, slika s putovnice – prvo sam stavio cijelu sliku putovnice pa sam srećom prije slanja maila odlučio izrezati samo sliku da se ne vidi sve ostalo već samo slika, tko zna, možda bi i identitet ukrali!. I kažem Stelli, ako vas još nešto dodatno zanima o meni, slobodno pitajte. Ok, kaže Stella, započinje proces najma sa Airbnb-om i uskoro ću dobiti mail od Airbnb-a da potvrdim rezervaciju i podatke za uplatu - priča Igor koji je išao i na google street view da vidi koja je to točno zgrada na Zrinjevcu.
- Jednom sam nakon posla, kada sam se vraćao prema doma, stao tamo da vidim kako izgleda zgrada, gdje je ulaz u dvorište, da li je dovoljno široko za moj auto i sl., da snimim malo teren jer bi se za par dana selio pa da znam gdje selim. Na slikama stana sam vidio metalnu ogradu na prozoru/balkonu, ali ta grada na Zrinjevcu je imala zidanu ogradu. Mislim si, možda stan gleda u dvorište, pa su tamo drugačije ograde... I onda mi je odjednom postalo sve sumnjivo. Malo prosurfam po forumima i nađem nekoliko priča, sve slične kao moja. Cijena 400 eura, režije uključene, plaćanje unaprijed preko Airbnb-a... Tek mi se sada malo lampica upalila i rekao sam sebi, Igore dragi, opet si skoro platio svoju naivnost. Bože hvala ti! Uštedio si mi 1.200 eura! - objašnjava taj mladić kako je umalo izgubio 1200 eura.
- I dobijem ja uskoro mail od kakti Airbnb-a. Prvo što sam napravio, probao sam klikati neke druge stvari po toj fejk Airbnb-ovoj stranici. Obično kad klikneš na logo, vodi te na home, kad klikneš na logo Facebooka, tweeter-a i sl. vodi te tamo. No ovakva stranica ne vodi nikud. Isprogramirana je tako da izgleda kao da je od Airbnb-a, i vidiš samo logo Airbnb-a, sliku i adresu stana, svoje podatke koje je «Stella» ukucao/la unutra i podatke za uplatu. Oglas je bio aktivan samo jedan dan i u tom roku pogledan je 2.247 puta! Tko zna tko je sve nasjeo na ovo?! - zaključuje Igor, te upozorava sve ljude da dobro provjere kome novac daju.
Ako je bila prevara u pokušaju onda nije kazneno djelo