Od danas je Medvedgrad otvoren za posjetitelje koje će nakon zimske stanke ponovno dočekati impresivni ostaci utvrde iz 13. stoljeća, mistično srednjovjekovno okruženje te spektakularan pogled na Zagreb. No, tu je i druga strana medalje koja je sve samo ne sjajna pa će tako Zagrepčani koji se onamo odluče otići na izlet vidjeti i kako ista ta utvrda propada pod zubom vremena te kako na njoj nema odgovarajućeg sadržaja. Ukratko – jako puno neiskorištenog potencijala.
Možete ponijeti dekicu
Mogućnosti se vide na svakom koraku te je nemoguće izbjeći razmišljanje “kako bi ovdje moglo biti lijepo da sve funkcionira“. No činjenica je da sada jednostavno nije tako. Južna kula koja je gostima omiljeni dio zbog odličnog pogleda na Zagreb ima tek privlačan vrh dok je njezina unutrašnjost sasvim druga priča. Prostor koji bi mogao biti iskorišten za izložbe zjapi prazan i poprilično je oronuo. Zidovi su vlažni te su vidljivi tragovi curenja, a mnoge su kamene kocke razbijene. Isti se prizori mogu vidjeti i na drugim dijelovima utvrde, primjerice u Velikom palasu. Ondje je smještena dvorana za izložbe u kojoj se one održavaju rijetko, a tu je i poprilično skromna suvenirnica.
Stoga ne čudi da se gosti na Medvedgradu zadržavaju od pola sata do sat vremena. Nakon što fotografiraju pogled te nekoliko atraktivnih dijelova, poput kapelice sv. Filipa i Jakova i Oltara domovine, nemaju ondje što raditi. Moguće je uzeti dekicu i organizirati vlastiti piknik, no u tom slučaju treba paziti da se ponese baš sve. Na utvrdi se, naime, ne može kupiti ni piće ni hrana jer ondje i dalje ne postoji kafić, a kamoli restoran, za što je krivo nepostojanje tehničkih uvjeta.
Projekt “težak” 40 milijuna
U Parku prirode napominju da su svjesni problema, da rade na njihovu rješavanju, ali da se to ne može preko noći. Ustanova PP Medvednica upravljanje objektom preuzela je 2010. godine. Od tada su fizički zaštitili i legalizirali grad te organizirali sustav posjećivanja i naplate. Tako sada svi osim djece do sedam godina te branitelja i osoba s invaliditetom, za koje je ulaz besplatan, trebaju izdvojiti 15 kuna za ulaz.
– Iako Medvedgrad nije u sjajnom stanju, ljudi ga i dalje vole obići, što pokazuju i brojke. Prve godine kada smo ga preuzeli došlo je manje od 10.000 ljudi, a lani ih je bilo gotovo 20.000 – rekao je Denis Kovačić iz Parka prirode te dodao da za sunčanih vikenda zna biti i gužva te da pomaže i nekoliko manifestacija koje se organiziraju, poput Glazbenih večeri i Srednjovjekovnog festivala. No, činjenica je da bi ih trebalo biti puno više, ali i da sadržaj ne bi smio biti vezan samo uz manifestacije. Maskirani srednjovjekovni animatori mogli bi, primjerice, i svaki vikend zabavljati goste. Posjetitelji su, pak, i dalje većinom domaći ljudi. Stranaca je malo i dolaze tek ljeti. Problem je što mnogi ne znaju ni kako doći do utvrde jer nema direktnog prijevoza ni putokaza. Ipak, za one koji dođu, nude se ture na hrvatskom i engleskom.
Oživljavanje Medvedgrada ipak možda neće još dugo biti nedosanjani san. PP Medvednica prije tri je godine počeo pripremati projekt obnove. Vrijedan je gotovo 40 milijuna kuna, a 85 posto trebalo bi se povući iz EU fondova. Medvedgrad bi trebao postati centar za posjetitelje, a cijeli prostor multimedijski muzej. Projekt je na evaluaciji i ne može se točno reći kada će obnova krenuti, ali sigurno je da će još ovu sezonu Medvedgrad biti u dosadašnjem izdanju. Kada obnova krene, pak, bit će zatvoren pune dvije sezone.
>>Kako bi moglo biti kada bi se sjetili da postoji Medvedgrad
Prije je tamo bio restoran i nije se plaćala ulaznica. Medvedgrad je bio otvoren cijele godine. Bio je i zaštitar. Organizirala su se i vjenčanja i dočeci Nove godine. Otkad su to preuzeli Bandićevi miljenici stvar propada. A za "vjerovali ili ne" je podak da je na platou neposredno do Medvedgrada izgrađena punionica za E aute....ali stvarno...