Ilegalni podstanari, maloljetnički neredi, buka, divljanje automobilima, skuterima i parkiranje na kolniku problemi su kojima su odlučili stati na kraj na Laništu. Naime, kvartovski policajac Danijel Horvat uz pomoć jednog od predstavnika stanara, Mije Krišića, stupio je u kontakt sa 70 drugih predstavnika i dogovoreni su redoviti zajednički sastanci.
Operativni sastanak
Na prvom takvom sastanku održanom prošlog petka najviše se raspravljalo o problemu ilegalnog podstanarstva. Kako je predstavnicima stanara rekao policajac Danijel Horvat, nepoznati i neevidentirani ljudi koji stanuju vrata do naših često mogu biti sitni ili krupni kriminalci. Predstavnici stanara također su kao velik problem naveli i to da u stanu zna živjeti i nekoliko osoba, a prijavljena je samo jedna. Time se, primjerice, troškovi za vodu ne raspodjeljuju pravedno, pa drugi stanari plaćaju više.
– Ako vlasnik stana ne želi reći kome ga je iznajmio, pozovite mene pa ću ja pokušati doznati tko je unutra. Ako ni meni to ne pođe za rukom, prijavit ćemo vlasnika poreznoj inspekciji pa će sljedeći put surađivati – ohrabrio je predstavnike policajac Horvat.
Krajnji cilj akcije je lov na iznajmljivače na crno te sve najmodavce natjerati da prijave svoje podstanare.
Sigurniji kvartovi
A na povjerenje koje treba izgraditi kako bi se sigurnost u četvrti povećala, upozorio je i „veteran“ koji budno pazi na naselje Središće, policajac Mato Šimunović. On je također bio na sastanku stanara Laništa.
– Najvažnije je uspostaviti korektan i prijateljski odnos između policajca i stanovnika u kvartu te educirati građane da shvate kako policija nije neprijatelj. Ja sam taj cilj ostvario nakon nekoliko godina službe i sada svakodnevno surađujem sa stanovnicima na rješavanju sitnih problema – ispričao je svoje iskustvo Šimunović.
Obojica, i Šimunović i Horvat, imaju više od 20 godina radnog staža, a kvartovski policajci postali su zbog posebnog odnosa prema građanima te samoinicijativnosti. A unatoč sve većem porastu kriminala u gradu, njihovi su kvartovi iz dana u dan sigurnije mjesto za život.
Hm Dobra ideja, ali. Ne bi komentirao ovo sa stanovima nego javni red i mir. Kad sam prisustvovao takvom stilu kvartovskog policajca, koji je smirivao napušene klince u narkić-parkiću, bilo je tužno gledati. Hrpa nepristojne dječurlije iskoristila je službenu osobu za ismijavanje, a kada je čovjek, uvjeren da je nešto učinio, otišao, postali su još gori. Nakon što je nama građanima oko parkića prekipjelo, podijelili smo par šamarčina i red i mir je bio uspostavljen, na radost djece i mama. A kvartovski policajci su mogli u svoje izvješće napisati da se sigurnost u kvartu popravila.