Velika slika Nikole Šubića Zrinskog, naslikana na limu, ispod staklene vitrine, odmah uz ulaz u nekadašnju ljekarnu K Zrinjskom na Zrinjevcu, gotovo je jedini ostatak nekadašnje raskoši jedne od najprometnijih zagrebačkih ljekarni.
Mnoge i uništene
Sliku je izradio jedan od vlasnika ljekarne Hinko Brodjovin, ljekarnik, slikar amater i kolekcionar, koji je unutrašnjost ukrasio djelima najznamenitijih hrvatskih slikara. Ipak, danas u ljekarni stoji dio ljekarničkog posuđa, vaga te autentičan namještaj.
Kako bi podigle svijest Zagrepčana o ljekarničkoj baštini u njihovu gradu, upraviteljica Odsjeka za povijest medicinskih znanosti HAZU, prof. dr. sc. Stella Fatović-Ferenčić i povjesničarka umjetnosti Jasenka Ferber Bogdan, koja radi u Arhivu za likovne umjetnosti HAZU, odlučile su istražiti taj, kako kažu, posve zapostavljen dio zagrebačke povijesti.
O istraživanju i statusu starih ljekarni govorile su jučer na predavanju u Društvu arhitekata Zagreba.
– U općem trendu nacionalizacije ljekarni nakon 1945. godine mnoge su ljekarne na našim prostorima uništene, premještene ili prenamijenjene. U potpunosti je zaštićena tek ona najstarija, "K crnom orlu", kod Kamenitih vrata – kazala je Jasenka Ferber Bogdan te dodala da su dosad istražile sedam ljekarni, a za svaku im je trebalo prosječno dvije godine istraživanja.
U istraživanjima pokušavamo uvijek doći do potomaka nekadašnjih vlasnika
Točno propisan izgled
Važni zagrebački punktovi oblikovani su upravo gradnjom uglovnica ili palača u kojima su bile ljekarne, službene prostorije ili stanovi ljekarnika.
– Bilo je i točno propisano kako ljekarna treba izgledati: osim oficine (prodajnog dijela s pultom i blagajnom), trebala je sadržavati materijalku (gdje su se izrađivali lijekovi), laboratorij, ured ljekarnika te prostorije za pohranu ljekovitog bilja – kazala je Fatović-Ferenčić. Izgled ljekarni odavao je tako bogatstvo i ukus vlasnika, nerijetko sadržavajući simbol prepoznatljivosti njihovih ljekarna ili proizvoda.
Stari Zagrepčani tako još pamte zgradu koju je dao sagraditi ljekarnik Eugen Feller na istočnoj strani Trga bana Jelačića po velikoj boci njegova eliksira Elsa-fluida, koja je dominirala fasadom. Dvije suradnice kontinuirano potiču zaštitu starih ljekarni, uz onu na Zrinjevcu, ljekarnu K Crvenom križu na križanju Ilice i Kačićeve, te u Kustošiji, koja je izvorno stajala bliže Črnomercu. Smatraju da bi se stare ljekarne trebale urediti autentično kako su nekad izgledale kako bi ih se moglo iskoristiti u turističke svrhe.