pametne vreće

Stiže najnovija tehnologija koja bi trebala spasiti ugrožene kuće!

Foto: Kristina Štedul-Fabac/PIXSELL
Zečji nasipi poplave
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Zečji nasipi poplave
19.02.2014.
u 16:17
Riječ je o posebnim vrećama koje se same napuhavaju u dodiru s vodom štiteći daljnje prodiranje vode u domaćinstva
Pogledaj originalni članak

Idućih sati na poplavljena područja stižu "pametne" vreće koje bi trebale zaustaviti daljne prodiranje vode u obiteljske kuće. Riječ je o najnovijoj tehnologiji koja praznoj vreći u doticaju s vodom omogućuje automatsko napumpavanje. Vreće je nabavila Državna uprava za zaštitu i spašavanje i u tijeku je njihovo dijeljenje na najkritičnije lokacije, javljaju Kronike Velike Gorice.

- Riječ je o posebnim vrećama koje se same napuhavaju u dodiru s vodom štiteći daljnje prodiranje vode u domaćinstva. Funkcionira tako da se napuše poput pur pjene, ali vreća počinje bubriti tek u doticaju s vodom - objasnio je za KronikeVG Kruno Plentašić iz Hrvatskih voda, rukovoditelj branjenog područja Velike Gorice.

Vreće će postavljati vatrogasci tako što će ih zalijepiti na ulazna vrata ugroženih kuća. Problem je samo što se ulazna vrata dok je na njima vreća neće smjeti otvarati. Stanari će u slučaju potrebe morati izlaziti kroz prozor. Dobra vijest je što ugroženim kućanstvima hranu donose vatrogasci.

Foto: Igor Kralj/PIXSELL

Foto: Igor Kralj/Pixsell

Očekuje se da će "pametne" vreće spasiti mnoge kuće u Čičkoj Poljani, prije svega zaštititi 20-ak obitelji u čije domove trenutačno ulazi voda. Zečji nasipi, naime, daljnje prodiranje vode ne mogu zaustaviti.

- Na velikogoričko područje stiglo je 500 takvih vreća, od čega je 200 namijenjeno za Čičku Poljanu gdje je situacija najkritičnija - kaže Plentašić.

Od Državne uprave za zaštitu i spašavanje doznajemo kako su za potrebe obrane od poplava tijekom protekle tri godine nabavili 4440 komada vreća, odnosno upijača za vodu. Cijena jedne vreće je 98,00 kuna + PDV.

- Jedan dio vreća ustupljen je javnim vatrogasnim postrojbama i dobrovoljnim vatrogasnim društvima, a drugi dio ostavljen je i za potrebe Državne uprave za zaštitu i spašavanje, koje su ovom prilikom stavljene u uporabu za obranu od poplava na području Sisačko – moslavačke i Zagrebačke županije – stoji u dopisu iz Kabineta ravnatelja Državne uprave za zaštitu i spašavanje.

>>Voda raste, ne može se autom kroz Čičku Poljanu

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

Avatar nevjerni_vjernik
nevjerni_vjernik
17:04 19.02.2014.

Ako je nivo vode dosegao fasadu (iznad temelja) nda nakon izvjesnog vremena voda u kuću ulazi i kroz zid.

LI
liliZG
10:51 20.02.2014.

to ionako nije problem, mislim na vrata, kada su ljudi ionako zarobljeni u kući . problem je kasnija vlaga koja se uvukla u temelju , vanjske zidove, i podove, i na kraju čine kuću nestabilnom...