BILE SU ZNAK MIROLJUBIVOSTI

Sutra je Svjetski dan kokica: Slavi se već 36 godina, a evo kako ih je najbolje spremiti

Foto: Borna Filic/PIXSELL
Rovinj: 11. Weekend Media Festival, Open Air Cinema powered by CineStar
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Zagreb: Marijan Babić, vlasnik tvornice kokica
Foto: Dubravka Petric/PIXSELL
KUD Čepinski Martinci i ove godine organizira Kukuruzijadu
Foto: Borna Filic/PIXSELL
19. sije?nja - Dan kokica
Foto: Borna Filic/PIXSELL
19. sije?nja - Dan kokica
18.01.2024.
u 18:43
Prema istraživanju koji je proveo National Today klasične kokice s maslacem i soli zauzimaju prvo mjesto na popisu deset najomiljenijih okusa
Pogledaj originalni članak

Priča o najpopularnijoj grickalici na svijetu – kokicama, započinje uzbudljivim procesom zagrijavanja zrna kukuruza kokičara koji se, uz pucketanje koje odjekuje poput malih vatrometa, transformira u bijelu pahuljastu poslasticu. Već barem 36 godina, ta poslastica slavi svoj dan 19. siječnja.

Kukuruz kokičar (lat. Zea mays var. everta) svoje korijene vuče iz Meksika gdje su ga udomaćili iz dvije sorte. Baš zato, američki kontinent smatra se njegovim domom jer su na arheološkom lokalitetu "Bat Cave" u Novom Meksiku pronađeni klipovi ove podvrste koji datiraju još iz 3600. godine prije Krista. Prema tome, američki domoroci poznavali su ga prije nego što je Kolumbo uopće stigao na novi kontinent.  

Osim što je bio važan dio prehrane, kukuruz kokičar služio je i kao ukras za različite svrhe - kao ornamenti za kipove bogova, ogrlice, a Indijanac Quadequina jednom je prilikom poklonio torbu od jelenje kože punu kokica jer su one, navodno, bile čest dar došljacima kao znak miroljubivosti. 

Kokice su danas jedna od najomiljenijih grickalica na svijetu jer - ne debljaju. Ovi ukusni zalogaji nemaju puno kalorija, laki su za želudac, a sadrže i puno vlakana zbog kojih se dulje osjeća sitost te je proces probavljanja hrane bolji. Da bi bile takve – postoji nekoliko pravila pripreme.

VEZANI ČLANCI:

književna preporuka miljenka jergovića

Tko li je bio vlasnik Kranjčevićeve knjige koju devedeset i četiri godine kasnije donosim u Zagreb

Više puta pročitane pjesme vrijedi ponovo čitati, u novom kontekstu i u novoj knjizi. Tek tada primjećujem ono što je doista važno: predgovor, koji je pisao autor ove male Silvijeve antologije. Antun Barac posljednje je ratne, 1918. godine doktorirao na poeziji Vladimira Nazora, a te 1929, kada ova knjiga izlazi, s profesorskog mjesta u Klasičnoj gimnaziji u Zagrebu prelazi na Filozofski fakultet.

Najbolje ih je spremiti na onaj dobri stari način – ispeći kukuruz kokičar u loncu s malom količinom ulja, a kasnije ih posoliti. Pakiranja koja su namijenjena pripremi u mikrovalnim pećnicama, naime, sadrže veliku količinu soli i masnoća pa se takvom pripremom one pretvaraju u masne i kalorične grickalice koje ne idu u prilog održavanju težine. Osim toga, one u sebi tada imaju masnoću koja je dovoljna za cijeli dan, a koristi se i palmino ulje koje je poznato kao štetno jer povećava kolesterol i ugrožava zdravlje srca

Kada je riječ o vrstama kokicama, postoji prava paleta raznolikih okusa. Prema istraživanju koji je proveo National Today klasične kokice s maslacem i soli zauzimaju prvo mjesto na popisu deset najomiljenijih okusa. Prate ih kokice sa sirom koje su na drugom mjestu, dok se na trećem mjestu nalaze one s karamelom. Četvrto mjesto pripada kokicama s češnjakom koji daje pikantan okus tradicionalnoj grickalici. Na petom mjestu su čokoladne kokice koje pružaju slatki kontrast klasičnim okusima, dok se obične, "plain" kokice nalaze na šestom mjestu. Na sedmom su mjestu kokice s cimetom i šećerom, a posljednja tri mjesta zauzimaju kokice s maslacem od tartufa, zatim kokice s ljutim umakom te na desetom mjestu kokice s Jalapeño umakom.

Osim što su omiljena grickalica, postoje i neke zanimljivosti o kokicama koje vjerojatno niste znali. Primjerice, dok se peče, zrno kukuruza može odskočiti više od metra u zrak. Nije tajna ni da su kokice omiljena grickalica u kinodvoranama, a zanimljivo je to što mnoga kina, zbog toga, više profitiraju od prodaje kokica, nego od prodaje ulaznica. Osim toga, smatra se da slane kokice čine gledatelje u kinima žednima zbog čega oni kupuju skuplja gazirana pića. Ona neispucana zrna koja ostanu na dnu kutije simpatično se nazivaju "starim sluškinjama" ili "usidjelicama", a dobra serija kokica je ona u kojoj najmanje 98 posto zrna ispuca.  

Osim što kokice imaju svoj dan koji obilježavamo sutra, svjetski dan kokica s karamelom slavi se 6. travnja, dok je listopad poznat kao Nacionalni mjesec spremanja kokica. 

VIDEO: Zagreb: Životinjima u zoološkom vrtu podijeljena božićna drvca

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.