Od vrata do vrata

Švaljek i HSLS predlažu jednostavni sustav prikupljanja smeća sa samo dva spremnika

Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
Foto: Borna Filić/PIXSELL
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
21.04.2018.
u 15:05
Jedna bi spremnik bio za reciklabilni, a drugi za miješani komunalni otpad
Pogledaj originalni članak

Klub zastupnika Nezavisne liste Sandre Švaljek i HSLS-a održao je jutros na Zrinjevcu konferenciju za medije o aktualnim temama predstojeće sjednice Gradske skupštine Grada Zagreba: Planu gospodarenja otpadom, usporednoj analizi za spremnike za otpad na javnim površinama te Imunološkom zavodu.

Istaknuli su da zastupnici Kluba neće podržati Plan gospodarenja otpadom kojeg smatraju lošim, te su predložili uvođenje jednostavnijeg sustava „od vrata do vrata“ sa samo dva spremnika – jednim za reciklabilni, a drugim za miješani komunalni otpad.

Sandra Švaljek pozvala je zastupnike HDZ-a i Neovisnih za Hrvatsku odbace ovakav Plan gospodarenja otpadom te poručila da zbog stabilnosti na nacionalnoj razini i održavanja saborske većine ne bi trebalo žrtvovati kvalitetu života građana Zagreba.

Mirko Budiša, predsjednik Odbora za zaštitu okoliša HSLS-a, rekao je da čak 2200 pristiglih primjedbi na Plan gospodarenja otpadom upućuje na dva zaključka. Građani žele da se u Zagrebu konačno uspostavi održivi sustav gospodarenja otpadom, no istodobno ne vjeruju da se takav sustav može uspostaviti predloženim Planom.

Istaknuo je da Klub zastupnika NL Sandre Švaljek i HSLS-a predlaže uvođenje jednostavnijeg sustava prikupljanja „od vrata do vrata“ postavljanjem dvaju spremnika, jednog za reciklabilni, a drugoga za miješani komunalni otpad, te obradu reciklabilnog otpada u sortirnicama.

Sandra Švaljek i HSLS predlažu da se obrađeni reciklabilni otpad putem burze otpada plasira na tržište, a kuhinjski i zeleni biootpad kompostira u objektima koji već postoje na lokaciji urađaja za pročišćavanje otpadnih voda. Budiša je naglasio kako bi Zagreb prema tom prijedlogu postigao ciljeve za reciklažu i oporabu otpada od 50 posto u razmjerno kratkom roku. Time bi se također smanjila količina otpada za odlaganje na 20 posto od ukupnih količina komunalnog otpada.

Uz to, izbjegla bi se gradnja kompleksnog Centra za gospodarenje otpadom te gradnja nove kompostane i reciklažnog dvorišta za građevni otpad, a troškovi izgradnje sustava bi bili upola manji od troškova sustava kojeg je predložio gradonačelnik Bandić.

„Operativni troškovi rada takvog sustava bili značajano manji te zasigurno ne bi došlo do povećanja cijene usluge“, naglasio je Budiša.

Sandra Švaljek je prijedlog Plana gospodarenja otpadom ocijenila neprihvatljivim. Plan se uglavnom zadržao na općenitoj razini te nije razradio detalje cjelovitog sustava gospodarenja otpadom, dok je s druge strane odredio ono što nije trebao - točne lokacije za pojedine građevine, poput kompostane u Brezovici i reciklažnog dvorišta za građevni otpad u Podsusedu. 

Foto: Davor Puklavec/PIXSELL

Kada bi se taj Plan ostvario ove bi se lokacije bespovratno obezvrijedile. Istaknula je da su ove dvije lokacije bile određene za istraživanje, a da se Plan donosi prije nego što je istraživanje uopće počelo.

Švaljek je kritizirala i usporednu analizu mogućih rješenja za postavljanje spremnika za otpad na javne površine. Podsjetimo, Gradska skupština je na njenu inicijativu jednoglasno od Gradske uprave tražila izradu analize različitih rješenja za onemogućavanje pristupa spremnicima na javnim površinama, koja bi osim kaveza u obzir uzela i podzemne spremnike, čipirane spremnike i spremnike s lokotima.

Švaljek smatra da je analiza koju je predstavila Gradska uprava promašila temu i metodu. Tako nekvalitetan materijal upućuje ili na amaterizam Gradske uprave ili na podcjenjivanje gradskih zastupnika i Zagrepčana.

„Ako se odluke donose na osnovi takvih podloga, u Zagrebu pukim slučajem nema većih katastrofa“, istaknula je Švaljek.

Švaljek je podsjetila i da je Gradska skupština većinom glasova na tematskoj sjednici o gospodarenju otpadom u studenom donijela tri važna zaključka: prvo, da će Grad naplaćivati odvoz komunalnog otpada po stvarno predanoj količini, drugo, da računi za odvoz otpada u prosjeku neće rasti i treće, da će se ispitati varijantne lokacije i funkcionalna rješenja za pojedine dijelove sustava gospodarenja otpadom.

„Plan gospodarenja otpadom u potpunosti ignorira ta tri zaključka Gradske skupštine“, zaključila je Švaljek.

Foto: Borna Filić/PIXSELL

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

MG
milerazbojnik@gmail.com
14:46 23.04.2018.

u pravu je ušteda i lakše narodu a oni kojima se mlati pare besplatno nek plate sebi ljude za razvrstavanje malim vrečicama za bio otpad i mješani a sve uđuture plastika metal i slično pa nek si prebiru a gradu ostaje oko osamdeset milja vrečice i koji če ih davat građanima a lakše stavit jednom na dan hrane u malu nego čekat tjedan dana po vručini da je napuniš i baciš i gutaš smradove i zato poslušajte oporbu jer niste vi jedini najpametniji što se nebi reklo jer ste sve i smislili da se pojedinci namlate para od naroda besplatno pol graduuuu druga polovica kanalima drugoj dvojici meštra pol pol što je vrlo vjerovatno u igri

MG
milerazbojnik@gmail.com
15:31 23.04.2018.

ybandić s svojima kompanjonima nevidi dalekosežne poslijedice upravo tog zakona o razvrstavanju kako veli on i drugi bio otpada a ja bih prije rekao ostataka hrane koja če se usmrdit sakupljajuči je tjedan dana i več sad su ljudi počeli bacat u kanalizaciju hranu što če na kraju rezultirati povečanjem glodavaca i uništenju kavkoče te otpadne vode koju više neče niti jedan pročiščavač moči pročistiti koliko li če bit uništena i nek si pogleda jednu emisiju u kojoj kinezići s šahtova po velikim gradovima kupe otpadno ulje .primjer pa ga prerđuju što ovdje nije niti če bit moguče a zagreb je na dobrom putu vjerujte mi da postane isti takav jer lakše je bacit u kanalizaciju nego li sakupljat u famoznu vrečicu tjedan dana i nosit što je čisto udilo i onda je bolje da dade građanima na volju da u male vrečice bacaju ako treba svaki dan jer i ja ču nego da skupljam zarazu i smrad u njegovim famoznim velikim vrečicama cjeli tjedan i zato opametite se dok još nismo sve uništili kako i drugi a vjerujte mi da sam u pravu i nek idu testirat otpadne vode i več sd su toliko zagađne da nema nikakve više koristi od nje niti ako se ovako bude zahtjevalo neče bit stoposto kraj priče gospodo moja pametnjakovići

DU
Deleted user
20:55 23.04.2018.

Zašto me ne začuđuje ništa u vezi prijedloga Gradonačelnika Bandića, koji je svakako "najskuplji" ali i manjkav te dolaze primjedbe sa svih strana? Gospođa Švaljek je velemajstor za Bandića kojeg Zagreb nije želio prepoznati na referendumu, održanom u šestom mjesecu, kada dalmatinaca i velikog dijela Zagrepčana više nije bilo u Zagrebu već su na Jadranu pripremali novu turističku sezonu! Možda bi da su izbori bili početkom desetog mjeseca, Švaljek pobijedila! No, to sada nije važno, samo stoji kao "napomena" na izbore i izborni zakon RH?! Također, razbacivanje gradskog novca na kojekakve triper varijante koje koštaju golemi novac, trebala bi neka Financijska policija dobrano protresti, vidjeti koliko su pojedini poslovi plačeni, a koliko je Europska cijena istih, kada se tako volimo uspoređivati s Europom! Sve gradske firme treba dobrano financijski pročešljati i mogu se kladiti, da ćemo naći sličnu situaciju kao u Agrokoru, možda i goru! Eto, kada gledate komunalne naknade, osvanuo je još jedan račun, mada mali, 0,20 po metru kvadratnom "nečega" se plaća, ali važno je Gradu da je otvoren, jer sada ima gdje rasti cijena! Čim se otvori neka stavka, ona "neumoljivo raste"! Tako će biti sa smećem? Po bandićevoj varijanti, "mi svi građani" bili bi škovacini, reciklirali smeće, dok bi on dijelio zaradu s nekim kumom zaduženim za prodaju recikliranoga, te umjesto da to plati građanima (manjim računima) to se svakako neće desiti!