Sadi se u kasno proljeće, voli topla i sunčana podneblja, a zanimljiv je jer mu, poput krumpira, plodovi rastu ispod zemlje. Pa ako oni i ne uspiju, na površini ostane okrugli grm koji može stajati kao ukrasno bilje. Zato je kikiriki, čije sadnice stoje samo deset kuna, pravi hit na ovogodišnjem, 55. izdanju Međunarodne vrtne izložbe Floraart koja je jučer otvorena na Bundeku. Ulaz u cvjetnu oazu je besplatan, može se do nedjelje posjetiti svaki dan od devet do 21 sat, a ljubitelje biljaka očekuje više od 180 izlagača i 125.000 različitih sadnica.
Šetnja kao terapija
Posjetitelji su, kako kažu, budući da je epidemija odgodila gotovo sve vrste velikih događanja, jedva dočekali otvaranje sajmova.
– Svake se godine radujemo Floraartu. Obavezno dolazimo i ako ništa ne kupimo, jer šetnja ovom biljnom bajkom na nas djeluje terapijski – složili su se posjetitelji kod štanda Obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva Ante Jurića. A onamo su, uz kikiriki, ljubitelje flore namamili i mirisi na desetke vrsta začinskog bilja, među kojima su najpopularniji bosiljak, menta, majčina dušica, ružmarin, peršin… – Sadnice začina stoje deset kuna, a ljude posebice zanima ‘vegeta’. To je zahvalna biljka, višegodišnja, a grm naraste i do metar visine – objašnjava prodavačica Marijana Lihtar. Sanja Zamuda, vlasnica obrta Vrtlarije iz Pušćina, kaže pak kako se kod nje najviše traže sve vrste trave, posebice pony tail i red barun, a vlada pomama i za lavandom koja stoji 15 kuna.
– Stvarno je velika potražnja. Lavanda se sadi u veliku teglu ili u tlo, a potrebno joj je puno sunca te se na jesen i u proljeće mora obavezno podrezati – ističe cvjećarka. Nezapaženo, dodaje, nije prošla ni takozvana “kraljica ljeta”, odnosno plumbago, koju ljudi vole jer nije osjetljiva, a ima loptaste i razgranate cvjetove. Nude se, dakako, i oni vječni klasici, poput dalija i karanfila koji stoje oko desetak kuna, a sadnice hortenzije mogu se ondje kupiti za 50 kuna.
Stigle su i zmije
I na štandu Romana Zrnića, odnosno petrinjskog OPG-a Kaktusi Bešlić, stvara se gužva, i to zato što se ondje može naći više od 20 vrsta ovih sukulenata. Dakle, sve od ehinokaktusa koji izgleda poput kupole, a stoji 380 kuna, i time je jedna od najskupljih biljaka na sajmu, pa do mammillaria popularnih zbog svojih cvjetova, a komad stoji osam kuna.
Valentina Tkalec, vlasnica istoimenog OPG-a iz Ludbrega, ističe kako ih je obradovalo otvaranje Floraarta budući da im je zbog koronavirusa ova sezona bila “jako slaba”.
– Mislim da mogu reći i uime drugih izlagača kako nam je prodaja ove sezone bila upola manja nego što je bila prije pandemije. No optimistični smo i vjerujemo da će se sve vratiti u normalu – govori Valentina Tkalec. Dobar je osjećaj, dodaje, ponovno biti na sajmu, raditi pod “normalnim” uvjetima i objašnjavati ljudima oči u oči, primjerice, koje biljke su penjačice, a koje se mogu smjestiti na mjesto gdje ima puno sunca. To su, uzgred, sandevilla, portula i geranija. Osim biljaka, ima na Bundeku, među ostalim, i štandova s knjigama i rukotvorinama, a mogu se razgledati i terariji s neotrovnim zmijama iz Zoološkog vrta.