Dolaze u školu prije svih, navlače sigurnosne prsluke i kape te uzimaju u ruke palicu sa znakom “stop” i staju pokraj pješačkoga prijelaza.
Kad njihovi kolege iz škole dolaze na nastavu, oni su već spremni i paze da baš svi sigurno prijeđu cestu preko zebre. Lea Meštrović, Zvonimir Vrdoljak, Lovro Baturina i Dominik Vučković članovi su školske prometne jedinice u OŠ Lovre pl. Matačića koji spremno poručuju – “naš stop nijedan vozač ne ignorira”.
Kad parkiraju na zebri...
Školska prometna jedinica u ovoj zagrebačkoj osnovnoj školi formirana je još prije 15 godina, a njen su primjer slijedile i brojne druge zagrebačke škole. Pohađanje prometne kulture jedna je od izvannastavnih aktivnosti koja se nudi, a svake godine okuplja tridesetak učenika od petog do osmog razreda koji čine školsku prometnu jedinicu.
– Učenici se okupljaju jednom tjedno te uče o prometnim znakovima i pravilima, vježbaju pravilnu vožnju bicikla, a odrađuju i praktičnu nastavu na prometnicama – objašnjava Silvana Pešut Vitasović, profesorica tehničke kulture koja vodi prometnu jedinicu. Najvažnije je da oni koji pohađaju ovu aktivnost svoja znanja prenose i na druge učenika, a čak je organizirano da stariji učenici mlađima drže predavanja o prometnoj kulturi.
– Odlučila sam se pridružiti prometnoj jedinici jer mislim da je to jako zanimljivo, a i korisno je paziti na naše mlađe prijatelje u prometu – govori petašica Lea Meštrović dok s kolegama stoji uz zebru pokraj škole.
Drago joj je što se na kraju školske godine može pohvaliti da je osim gradiva iz redovnih predmeta svladala i dodatne vještine. Ističe i kako su tijekom patroliranja najveći problem vozači automobila koji parkiraju na zebri ili uz nju pa smanjuju vidljivost, te biciklisti koji voze u suprotnom smjeru.
Sve manje stradale djece
I na kraju ove školske godine školske prometne jedinice raznih škola nalaze se i natječu u poznavanju školskih pravila te u vožnji bicikla. Okupili su se i ovoga tjedna u školi OŠ Lovre pl. Matačića na 19. izdanju natjecanja koje su pokrenuli HAK i MUP u suradnji s osnovnim školama u Zagrebu.
– Na zagrebačkim je cestama sve manji broj stradale djece, u čemu važnu ulogu ima edukacija, a upravo se ovaj program školskih prometnih jedinica pokazao jako uspješnim – objasnio je Marko Hodak iz Službe za sigurnost cestovnog prometa Policijske uprave zagrebačke.