uoči sjednice gradske skupštine

Tomaševićev projekt CGO-a oporba nazvala 'fantomskim' jer se neće realizirati

Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Tomaševićev projekt CGO-a oporba nazvala 'fantomskim' jer se neće realizirati
24.01.2024.
u 15:25
Nestranački zastupnik iz Kluba Mosta Trpimir Goluža najavio je da njihov Klub neće podržati lokaciju u Resniku jer smatraju da rješenje nije da se CGO locira u urbanim dijelovima grada, već na periferiji gdje nema stanovništva kako ne bi negativno utjecali na zdravlje ljudi
Pogledaj originalni članak

Oporba u zagrebačkoj Gradskoj skupštini u srijedu je, dan prije sjednice Gradske skupštine poručila da je projekt izgradnje centra za gospodarenje otpadom gradonačelnika Tomaševića "fantomski", neće se realizirati, a protiv su i raskida ugovora za pročistač otpadnih voda.  

Predsjednik zagrebačkog HDZ-a i potpredsjednik Gradske skupštine Mislav Herman istaknuo je na konferenciji za novinare da će sutra na sjednici Gradske skupština biti "fantomska najava izgradnje centra za gospodarenje otpadom u Resniku". 

– Nakon tri godine mandata i dva i pol mjeseca od prvoga odrona na Jakuševcu naš vrli gradonačelnik sutra pompozno predstavlja sažetak studije izvodljivosti za potrebe izgradnje cjelovitog sustava za gospodarenje otpadom ne samo u Zagrebu nego i u Zagrebačkoj županiji. Taj projekt je obično obmanjivanje javnosti, odnosno manipulativno skretanje pažnje s činjenice da Tomislav Tomašević pojma nema o zbrinjavanju otpada u Zagrebu – rekao je Herman.

VEZANI ČLANCI: 

Sigurno je, kaže, da se taj projekt neće realizirati jer ljudi iz struke govore da se danas krene sa svom potrebnom dokumentacijom teško da bi bili gotovi do 2028. samo s dokumentacijom.

Napomenuo je i da će na sutrašnjoj sjednici raspravljati o "krnjem sažetku" na 50 stranica jer izvorna studija ima oko 900 stranica, te da je originalno to stara studija, pokojnog gradonačelnika Milana Bandića. Po tom sažetku, kaže, vidi i da cijena odvoza otpada "skače duplo"

Herman je rekao i da je Tomašević sada za lokaciju Resnik na kojoj bi se trebao graditi budući centar za gospodarenje otpadom (CGO), a u svibnju 2018. je bio protiv te lokacije. Također, prosvjedovao je protiv gradnje spalionice, odnosno energane na Resniku, a sada je njegov koalicijski partner SDP "u misiji da opravda Tomaševića" zahtjevom da se tamo gradi energana.   

Herman je najavio i da će Klub gradskih zastupnika HDZ-a i HSLS-a biti protiv jednostranog raskida ugovora o koncesiji za pročistač otpadnih voda te se upitao je li odgovorno tako nešto raditi, što će biti jako skupo, i to zbog projekta koji se neće dogoditi jer na Resniku neće biti ništa. 

Goluža: CGO treba locirati na periferiji 

Nestranački zastupnik iz Kluba Mosta Trpimir Goluža najavio je da njihov Klub neće podržati lokaciju u Resniku jer smatraju da rješenje nije da se CGO locira u urbanim dijelovima grada, već na periferiji gdje nema stanovništva kako ne bi negativno utjecali na zdravlje ljudi. Pozvao je gradonačelnika da otvori kvalitetan dijalog s građanima te da se obrati i Vladi jer smatraju da rješenje postoji i da bi Grad u dogovoru sa Zagrebačkom županijom mogao u županiji iznaći bolju i manje štetnu lokaciju a za uzvrat bi Grad Zagreb snosio kompletne troškove izgradnje tog postrojenja. 

Najavio je i da ne mogu podržati raskid ugovora o koncesiji za pročistač otpadnih voda, jer ne žele dati "bianco ček" Tomaševiću u pregovorima s ljudima koji imaju važeću koncesiju. 

Predsjednica Kluba neovisnih zastupnika (Barić, Fortuna, Lovrić, Rusak) Gordana Rusak rekla je da je studija izvodivosti CGO-a farsa, te koristi stare podatke iz 2019. što projekt diskreditira za EU financiranje, napomenuvši da se spominju BDP i troškovi stanovanja iz 2019. te se pita jesu li te podatke prepisali iz stare studije koju im je ostavila bivša vlast.

VEZANI ČLANCI: 

Struka skeptična prema studiji resnik

Što kaže struka o novom rješenju za zbrinjavanje otpada u Zagrebu? Sve ih muči jedan te isti problem

Budući CGO u Lećevici, baš kao i onaj u Resniku, te sve ostale koji rade ili bi trebali proraditi na tehnologiji mehaničko-biološke obrade otpada (MBO), muči jedan te isti problem, gdje zbrinuti otpadnu masu koja ostane nakon obrade. Usprkos tome što CGO-i iz smeća izvlače korisne frakcije koje se mogu reciklirati, zbrinjavanje tisuća tona ostatka i dalje su problematične

S Iblera o smeću

SDP Zagreb: 'Krajnje je vrijeme da izgradimo energanu i riješimo problem gomilanja otpada'

Nakon obrade, odnosno sortiranja, kompostiranja i recikliranja, od 300.000 tona otpada godišnje os taje do 117.000 tona goriva koje se mora pohraniti ili treba platiti nekome da ga preuzme. Ako napra vimo energanu, to bi gorivo iskoristili za proizvodnju toplinske energije koja bi se, primjerice, vratila  građanima koji žive u okolici. Upravo zato treba odmah krenuti u projekt energane, poručio v.d. predsjednika gradske organizacije Branko Kolarić

Lovrić: ZOV bio spreman na izdvajanje dijela zemljišta za potrebe izgradnje CGO-a

Zastupnik Ivica Lovrić kaže da "Tomaševićev izgovor" da mora raskinuti ugovor o koncesiji za pročistač otpadnih voda kako bi Grad ušao u posjed zemljišta, demantira pismo koje je koncesionar Zagrebačke otpadne vode (ZOV) poslao Gradu 5. srpnja prošle godine kao odgovor na upit pročelnice Ane Kaselj gdje ZOV navodi da su spremni na izdvajanje dijela zemljišta za potrebe izgradnje CGO-a i pozivaju Grad na usuglašavanje oko potrebnih aktivnosti. 

Dejan Kljajić (BM 365) najavio je da će podržati Tomaševićev prijedlog vezan za CGO zbog toga što ostaju dosljedni odluci koju su bili donijeli s  koalicijskim partnerom HDZ-om u prošlom mandatu. Kaže i da Tomašević nakon nemilog događaja na Jakuševcu "iz ladice vadi projekat bivšeg gradonačelnika Bandića i koalicijskih partnera HDZ-a i sa njim slavodobitno maše, pokazujući da ima rješenje za Jakuševec i Resnik".  

Istaknuo je i da raskidom ugovora o koncesiji za pročistač otpadnih voda profitira jedino koncesionar i dvije najveće svjetske i europske banke. 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

VS
vrbe.sadim
18:35 24.01.2024.

Beč nam je praktično pred nosom i nije nikakav problem otići tamo i zamoliti gradske vlasti da pokažu svoje spalionice u samom gradu, a oni će to vrlo rado učiniti jer se njima ponose. Spalionice, ovisno o načinu izvođenja, mogu služiti kao mini elektrane, što bi troškove života učinilo nižim. Usput, jedna prosječna obitelj nakon obilatog konzumiranja graha s kiselim kupusom proizvede više neugodnih mirisa u tom danu nego bilo koja od tih spalionica.

KA
Kapitol
16:12 24.01.2024.

Zalosno je kako nekima u oporbi jako smeta ciscenje i obnova Zagreba.Uzalud im je trud - mi zagrepcani podrzavamo ZG Vladu.