Semafori

Traže zvučni signal koji će slijepe osobe čuti, a stanari podnijeti

Foto: Borna Filić/PIXSELL
Traže zvučni signal koji će slijepe osobe čuti, a stanari podnijeti
Foto: Pixsell
Instagram
Autor
Sandra Golemac
11.12.2014.
u 12:00
Stanari predlažu sustav automatske daljinske aktivacije, da se, primjerice, u bijeli štap ugradi odašiljač, pa se zvuk aktivira po potrebi
Pogledaj originalni članak

Neke slijepe i slabovidne osobe strahuju uopće izaći iz kuće jer se ne osjećaju sigurno. Nedovoljno je taktilnih staza, a zvučna signalizacija na semaforima je pretiha tijekom dana kada je promet bučniji – poručila je Gordana Glibo iz Hrvatske udruge za promicanje i razvoj tiflotehnike, koja radi na boljoj kvaliteti svakodnevnih potreba slijepih i slabovidnih osoba.

Daljinska aktivacija

Sjedište udruge nalazi se, naime, u Ulici grada Mainza gdje su uređaji za zvučnu signalizaciju, na križanju s Grahorovom ulicom, postavljeni neposredno pored zgrada, što stanarima, kako kažu, predstavlja probleme. Zbog nepodnošljive buke, naročito vikendom ujutro kada je promet rijedak, prisiljeni su, ističu, živjeti iza zatvorenih prozora.

– Razumijem stanare kojima ti uređaji smetaju, jer su doista nekvalitetni, pa surađujemo da bismo pronašli način kako zadovoljiti potrebe svih građana – dodala je Glibo.

Stanari Ulice grada Mainza, Grahorove i Vodovodne ulice, kao i članovi udruge "Želim miran život" istaknuli su kako ne žele uskratiti pravo slijepim osobama, ali apeliraju na razumijevanje i za stanare koji trpe buku.

– Apsolutno podržavamo zvučnu signalizaciju, no za nas je upitna vrsta tehnologije kojom se koristi – rekao je stanar Tomislav Lamut te dodao kako predlažu sustav automatske daljinske aktivacije signala, odnosno, kada se slijepa osoba, s malim radio odašiljačem koji se može ugraditi i u bijeli štap, približi semaforu na 30 metara, signal se automatski aktivira, pa uređaj ne mora raditi neprestano.

Nesigurnosti

A upravo na poboljšanju sigurnosti kretanja slijepih osoba u prometu počeo je nedavno raditi i Prometni fakultet, pa će, osluškujući stvarne probleme korisnika na terenu pokušati pronaći rješenje, od zvučne signalizacije do mobilne navigacije. I viši stručni savjetnik gradonačelnika za osobe s invaliditetom, Branimir Šutalo, svojedobno je upozorio na to da je nesigurno za slijepe osobe to što su po gradu postavljeni uređaji različitih proizvođača za zvučnu signalizaciju.

U Zagrebu je oko tisuću slijepih i slabovidnih osoba koji su članovi Udruge slijepih Zagreb, no brojka je u stvarnosti još i veća. Hoće li razmotriti prijedlog projekta za poboljšanje zvučne signalizacije, od Grada još nismo dobili odgovor.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

Avatar WHAZZUP
WHAZZUP
14:05 11.12.2014.

a zar nije lakše ih opremiti bluetooth slušalicama koje bi se konektirale dolaskom pred svaki semafor i potiho im u uho davao signale bez uznemiravanje u okolišu?...idemo klinci...upravo sam vam dao patentnu ideju za badava....nemam vremena za takve poduhvate a lova bi mogla biti dobra na svjetskoj razini

VI
Vito
10:00 12.12.2014.

udruge "Želim miran život" ___________ Izbaciti iz grada daleko od bilo kakvih tehnologija i ispunit će im se želja odmah ________ Zašto u gradu žele miran život???? _____ U gradu nema mira, osim na Mirogoju i Miroševcu, a i tu ima gužve kad su blagdani pa opet nema mira

VI
Vito
09:57 12.12.2014.

Stanari Ulice grada Mainza, Grahorove i Vodovodne ulice, kao i članovi udruge "Želim miran život" istaknuli su kako ne žele uskratiti pravo slijepim osobama, ali apeliraju na razumijevanje i za stanare koji trpe buku. ____________________ Te stanare bi odmah trebalo izbaciti iz Hrvatske, ne samo iz Zagreba. __________ Ako vam se to ne sviđa, neka im iskopaju oči pa neka se onda bune zbog buke iz semafora __________ Da, riskiram da mi zabrane pisanje, ali ovo je stvarno sramota da u 21. stoljeću postoje sopodbe koje ne shvaćaju da nisu sami i da postoje oni koji ne vide, a moraju se kretati u prometu kako i oni koji vide. ____________ Sijepljiji su od slijepih osoba i sramote sve