Čak nekoliko žičara koje voze na Sljeme, obnovljena čitava mreža javnih gradskih prostora, parkova i trgova, pješačka zona u Masarykovoj, obnavljanje tramvajskih remiza, Zagreb kao sveučilišni grad... mnoge su ideje arhitekata i povjesničara umjetnosti koji su se okupili na trećem TEDxMaksimir salonu kako bi raspravljali o tome kako vide Zagreb budućnosti. Ne treba razmišljati o velikim, kapitalnim objektima, složili su se predsjednik Društva arhitekata Zagreba Teo Budanko, profesor na Arhitektonskom fakultetu Ljubomir Miščević, predsjednica Udruge hrvatskih arhitekata Sanja Cvjetko Jerković i povjesničar umjetnosti Feđa Vukić, već treba provoditi manje transformacije i intervencije.
Atmosfera Oxforda
–Čim se izađe iz centra grada, već u Preradovićevoj, preko Trnja i Novog Zagreba, stanje je jako loše. Ako se ide dalje, doći će se i do Brezovice, koja nema ni centar mjesta – kaže Budanko. On bi, da može birati što graditi i na bilo kojem mjestu, napravio niz intervencija, pa uredio i veliki park na Črnomercu, Masarykovu učinio isključivo pješačkom zonom i obnovio remize. No volio bi da se od gradskih najavljenih projekata realizira blok Badel, koji bi trebao postati veliki stambeni blok s muzejom filma. Miščević bi htio da se realizira projekt sveučilišnog kampusa.
– Zagrebu je potrebna atmosfera Oxforda i Cambridgea – kazao je, dok bi Vukić inzistirao na čim više novih škola.
- Počela se provoditi reforma školstva, s pametnim pločama, telefonima, e-dnevnicima, a zgrade u kojima se izvodi nastava su u derutnom stanju – kaže Feđa Vukić. Predsjednica Udruge hrvatskih arhitekata bi, pak, uložila u "puno žičara na Sljemenu".
– Nikako ne bih ulagala u blještavilo, već bih se pobrinula da prosjek postane bolji. Svi bi kvartovi trebali imati nužnu infrastrukturu. Do nekih još ne dolazi kanalizacijska mreža – rekla je Cvjetko Jerković. Da bi se poboljšao izgled grada, potrebno je omogućiti građanima da participiraju u njegovoj promjeni. Mnogi, složili su se arhitekti, i ne znaju na koji način sudjelovati u izgradnji grada.
Otvoreni građanima
– Mjesni odbori, kao najniža razina vlasti, trebali bi biti otvoreni građanima za njihove prijedloge, a gradske bi četvrti trebale biti urbana sela u kojima će njihovi stanari odlučivati o izgledu onog što ih okružuje – kaže Cvjetko Jerković.
Žičara je najveci nedostatak. Ne mogu vjerovati da se barem nije mogla stara u potpunosti obnoviti,ako vec nema novaca za novu. A koliki turisti koji posjete Zg,bi mogli do vrha Medvednice i uzivat u predivnom pogledu,a i ponudi hotela i planinarskih domova. Ovako Zetovim busom koji vozi u tjednu 2 il 3 puta dnevno,a i nije neki dozivljaj po serpentinama,nije bas za preporuku.