Cijena vode u metropoli porast će 15 posto, potvrdio je jučer zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, i to od 1. ožujka. Računi će tako Zagrepčanima biti veći iako je Vlada početkom prosinca na godinu dana odgodila primjenu Uredbe o visini naknade za korištenje voda kojom je Holding prvotno pravdao najavu poskupljenja. Novac koji će podružnica Vodoopskrba i odvodnja namaknuti novim poskupljenjem, dodao je gradonačelnik, bit će uložen u sanaciju dotrajale zagrebačke mreže.
A proračun je rekordan
– U situaciji smo u kojoj nije nijedan grad u Hrvatskoj. Prije tjedan dana imali smo dva pucanja magistralnih cijevi. Zadnji put pukao je u Prilazu baruna Filipovića, zaustavljen je jedan trak, situacija je neizdrživa. Vlada je odgodila uredbu i zbog toga ne idemo s najavljenim poskupljenjem za 20 posto, već ga spuštamo na 15 posto, koliko iznosi razlika troška uredbe – objasnio je Tomašević. Potreba ulaganja u sanaciju vodovoda i dalje postoji jer se hitno moraju smanjiti gubici vode viši od 50 posto, upozorio je.
– U vodovodnu infrastrukturu nije se ulagalo gotovo 70 godina, a mi ćemo za nju povući sva dostupna sredstva iz Europskih fondova, što je oko 1,8 milijardi eura, no potrebno je i sufinanciranje od oko 30 posto. Nema druge opcije jer vodoopskrbna poduzeća prema EU direktivama moraju biti financijski samoodrživa, stoga smo morali povisiti cijenu, koliko je potrebno da omogućimo sufinanciranje – istaknuo je zagrebački gradonačelnik, koji za razliku od svog osječkog kolege Ivana Radića nije zbog kritika odustao od poskupljenja. Dvije su situacije neusporedive, rekao je.
– U Osijeku su htjeli povećati cijene javnog prijevoza, a i mi smo najavili da ga nećemo poskupiti do daljnjega, iako su se i nama povećali troškovi bez obzira na pomoć Vlade – istaknuo je Tomašević. Referirao se i na HSLS-ov prijedlog da Grad umjesto da trošak sanacije prebaci na Zagrepčane sredstva osigura putem kratkoročnog kredita i da se poskupljenje smanji na pet posto.
– Krediti su već uzeti, plaćamo ih i teško vraćamo, a kako bismo ih uopće i mogli vraćati a da ne povećamo cijene? Grad subvencionira sve ono što može, iz proračuna plaćamo besplatne priključke za vodu obiteljskim kućama, no ovo ne možemo – zaključio je.
U situaciji kada je izglasan najveći proračun u povijesti metropole, žalosno je da se trošak sanacije vodovoda prebacuje na Zagrepčane, smatra pak Darko Klasić, predsjednik gradskog HSLS-a.
– Holding i Grad ne bi smjeli ulagati sredstva u megalomanske projekte a da ne riješe osnovnu infrastrukturu koja bi trebala biti prioritet. U mnogim kvartovima postoji i problem nedostatka kanalizacije pa bi bilo mudrije da se sve riješilo odjednom. A u mnogim hrvatskim gradovima u tijeku su projekti aglomeracije za koje je povučen novac iz EU fondova. I Zagreb se 2016. prijavio, no propalo je zbog nesposobnosti Milana Bandića, ne vidim zašto se ne bismo mogli prijaviti opet – kaže Klasić. Neodustajanje od poskupljenja kritizira i HDZ-ov gradski zastupnik Mario Župan.
– Holding je taj koji Zagrepčanima mora osigurati kvalitetnu infrastrukturu, a ne obratno – kaže Župan. Svojim potezom, dodaje, gradonačelnik Tomašević neizravno utječe i na porast inflacije.
– Čuli smo mjere Vlade, kao i naputak da nitko nepotrebno ne diže cijene. Zbog Vladinih mjera, Zagreb dobiva povoljniju isporuku plina i električne energije, no usprkos povlaštenoj cijeni energenata, cijena vode raste pa indirektno potiče inflaciju, ali i krši zaključak oko podizanja cijena jer je i Grad Zagreb korisnik subvencija – govori Župan. A na crnu listu zbog nepotrebnih poskupljenja, dodaje, gradonačelnika će staviti birači na idućim izborima.
Već kasnimo, cure milijuni
Da se dotrajala vodovodna mreža u Zagrebu mora hitno sanirati, bez obzira na to tko će platiti, smatra pak Vladimir Andročec, vodeći stručnjak za hidrodinamiku.
– Nije problem samo u cijevima, vodovod nam je hidraulički neuravnotežen, a treba poboljšati i sustave mjerenja. Zbog dotrajalosti iscuri 50 posto vode koja se povuče iz crpilišta, što znači da svakodnevno iz njih cure milijuni, a zdrava, pitka voda gubi se u sustavu. Već kasnimo, potrebna je što hitnija sanacija. Tko će na kraju platiti, puno je manje bitno, a meni je i kao stručnjaku i kao potrošaču najvažnije da se u sanaciju krene čim prije – zaključuje Andročec.
>> VIDEO: Adventski kotač u Zagrebu i dalje stoji, u međuvremenu kamioni 'preorali' park: 'K'o da će sijati kukuruz!'
ttejac je demagog i to ne obicni nego ober..kamo idu sadasnji prihodi ..vjerojatno na otplatu sve vecih kamata na kredit od 2 milijarde kuna ili novih 280 000 000€..