knjiga o kvartu

'Trešnjo, jedini sam te prepoznal!'

Foto: Anto Magzan/Pixsell
Miroslav Klemm Trešnjevka
Foto: Anto Magzan/Pixsell
Miroslav Klemm
Miroslav Klemm Trešnjevka
Foto: Anto Magzan/Pixsell
Miroslav Klemm Trešnjevka
11.05.2016.
u 08:00
Umirovljeni muzealac Miroslav Klemm danas predstavlja knjigu o svom kvartu, u Knjižnici Tina Ujevića, u srcu Trešnjevke, kroz biografske zapise govori o odrastanju u susjedstvu koje više, kaže, nije za prepoznati
Pogledaj originalni članak

Kad sam sad išel prek rampe na Zapadnom, videl sam jednu staru trešnju, punu plodova... Zastal sam onak ganut i rekel: Trešnjo, ja sam te jedini prepoznal – govori Miroslav Klemm, autor knjige “Himalaja, tres, tres, Trešnjevka!”, koja se danas u 18 sati promovira u Knjižnici Tina Ujevića na Trešnjevci.

Djelo je to s 29 priča iz života, kako sam kaže, “prvo Trešnjevčanina, a onda Zagrepčanina”, od djetinjstva i odrastanja, od 50-ih do 70-ih godina 20. stoljeća. Vrijeme je to, piše Klemm, “kad su se s livade iza Trešnjevačkog placa još mogli videti tornjevi katedrale”.

Foto: Anto Magzan/Pixsell

– Ni Trešnjevka ni cijeli Zagreb više nisu za prepoznati. Da dovedeš nekoga iz onog vremena i postaviš ga na plac, ne bi znao gdje se nalazi – objašnjava Klemm, opisujući da su mu zavičaj bile male, uske ulice, poput njegove Ostrovičke, i u njima male potleušice i ispred njih vrtovi. Od stare tržnice, koja je bila i ostala jedan od glavnih kvartovskih punktova, ostalo je par stupova, a Klemm podsjeća svoju generaciju, upoznajući i one mlađe, da je na placu bilo i ljetno kino.

Ni Trešnjevka ni cijeli Zagreb više nisu za prepoznati. Da dovedeš nekoga iz onog vremena i postaviš ga na plac, ne bi znao gdje se nalazi

– Svaku su večer zgasili lampe, a onda je z one kućice kraj ribarnice zasjalo svetlo i padalo na veliko platno. Nema veze kaj su svako ljeto igrali isti filmovi, to smo obožavali – ističe taj 70-godišnjak.

Kad bi trebao odrediti što je Trešnjevka danas, kaže da svi koji u nju dođu kao novi stanari (čitaj: “imigriraju”), usvoje ono što zateknu, a to je ovdje, zacijelo, i otvorenost i susjedska prisnost, koja se osjeti i u kafićima...

A od Klemma ćemo saznati i podrijetlo uzvika iz naslova knjige. Izmislio ga je Prša iz Tešanjske: “Tak je vikal za Trešnjevku kad su naši igrali i to je postao naš pozdrav.”
Po kojem se zasigurno izvorni Trešnjevčani i dalje identificiraju.

Bez obzira na sve društvene mijene, u kojima ni Trešnja više nije tako radnički “crvena”, epitet koji je stekla zahvaljujući, tumači Klemm, klasi malera, zidara, ali i brijača, šustera, čistača...

Objasnit će i tko su trešnjevački fakini, kakve je, primjerice, opjevao još jedan dečko iz kvarta, Zvonko Špišić, a na promociji danas zborit će Klemm i o tome "kak su po letu išli na maraton", "kak sam pobedil Garta", ali i o skupljanju markica, plesanju "z Bebom u Tucmanu", kao i o Pavelovom dvorištu, školovanju, te "kak je moja mama postala grofica" ili je "Đurek skljucal udava"...

– Knjiga je za uspomenu na vrijeme koje nosimo u sebi. Ona ima smisla za trešnjevačku zavičajnost, mislim da je lagana za čitanje, i onima koji nisu s Trešnjevke, dakle žive i izvan granica omeđenih Magazinskom cestom - i do pruge, dolje do potoka Črnomerec i Remize, pa do Jukićeve i niže do Savske - zaključuje Miroslav Klemm, inače umirovljeni muzejski savjetnik, koji već desetljećima živi u Varaždinu.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

Avatar feudalac
feudalac
11:46 11.05.2016.

...pa od kud bi Sergej znal da se veli Zagrepčani ili Trešnjevčani... kada na javnoj HRT možete čuti svakakvih jezičnih bedastoća, poput "Pantooovčak" ili "Črnomerac"!?

Avatar ankabutorac
ankabutorac
08:10 11.05.2016.

"Zagrepcanin"...neznam ko je kriv za tu bedastocu, autor ili gospon Klemm, al mi smo jos uvek Zagrepcani il jos bolse purgeri...kaj ne...?