Odnesena odjeća vrijedna 30 tisuća kuna kojoj je prethodilo obijanje brava na četiri drvena štanda, scenariji koji se jučer tijekom noći odvijao na trešnjevačkoj tržnici. Ali jutarnji izlazak policije na teren nikako nije nalikovao uobičajenom lovu na počinitelja jer je on već bio poznat. Ulazak u štandove i odnošenje robe napravili su djelatnici Tržnica Zagreb.
- Morali smo to učiniti da bismo stali na put bezobzirnom neplaćanju dvojice najmoprimaca, i to već nekoliko godina. Uputili smo im bezbroj opomena za namirenje dugova, raskinuli ugovore o najmu, upozorili da isele iz šandova, ali su se na sve oglušili, pojašnjava Filip Borac, direktor Tržnica Zagreb, ističući da su akcijom na štandovima željeli pokazati da poštuju sve koji uredno plaćaju svoje obveze o najmu za razliku od iseljenih trgovaca Jose Teskere i Josipa Dodića. - Po robu koju su ilegalno držali na štandu, nakon što smo im otkazali najam, Teskera I Dodić mogu doći kad god žele u naše skladište, poručio je direktor zagrebačkih tržnica.
Dvadeset godina urednog poslovanja
- To je provala na štand, krađa odjeće i to jedino može biti kazneno djelo bez obzira na to tko ga je počinio. Već sam nebrojeno puta svjedočio tome jer Tržnice Zagreb mimo bilo kakve zakonske osnove naplaćuju svoja potraživanja. Poput dugova za najam, pojašnjava Vladimir Andrić, tajnik Sindikata trgovaca na otvorenom, i dodaje kako je riječ o zakasnini plaćanja najma za šest mjeseci u iznosu od 20 tisuća kuna, naglašavajući da je Grad trebao imati sluha za poslovne poteškoće.
Iseljeni trgovac Joso Teskera u šoku je jer, kako kaže, već dvadest godina radi na tržnici i uredno podmiruje obaveze.
- Hranim peteročlanu obitelj. Recesija nas je ugušila, u prošloj godini jedva da sam išta odjeće prodao, žali se Teskera, prozivajući upravu Tržnica Zagreb da oduzimanjem robe prisiljava zakupce štandova da šute o nezakonitostima koje preplavljuju ovu podružnicu Zagrebačkog holdinga .
Tržnice su leglo mita i korupcije
- Ima tu puno mita i korupcije, otkriva Andrić, ističući kako je poznato da se za dobijanje štanda uzima 3 do 5 tisuća eura mita te da su o samovolji i nezakonitom radu uprave Tržnica Zagreb, a posebice ponašanju pojedinih voditelja, već obavijestili USKOK.
Ići ćemo do kraja, poručuju oštećeni vlasnici štandova koji upozoravaju da način na koji Tržnice Zagreb naplaćuju svoja potraživanja nalikuje Divljem zapadu a ne zakonski uređenoj državi. Spremaju se čak i na prosvjed.
S druge strane, direktor Tržnica Filip Borac poručuje isto – da mu je cilj dokinuti Divlji zapad među onima koji ne plaćaju najam štandova i stvaraju nelojalnu konkurenciju svima koji to uredno čine.
Imamo razumijevanja, ali dugove ne opraštamo
- Teskera i Dodić godinama ne ispunjavaju svoje obveze, dok njihovi prvi susjedi na štandovima to uredno čine. Mi smo ih željeli iseliti na kulturan način, ali svaki put bi promijenili naše brave na štandovima, razbijali ograde i limove koje smo postavljali. Sada smo ih iselili, a novčana potraživanja ćemo rješavati na sudu, najavljuje Borac, ističući kako Tržnice imaju 3000 ljudi u najmu štandova, od kojih je trenutačno 500 u sudskom procesu zbog neplaćanja potraživanja. Mjera koju smo primijenili krajnje je sredstvo na krajnje nekulturan poslovan odnos. Svjesni smo da je recesija i svima smo pružili mogućnost obročnog podmirenja dugova. No mi ne možemo dugove oprostiti, zaključjuje Borac
Kad bi se više dugova u Hrvatskoj dalo ovako utjerati, ne bismo imali takve probleme s nelikvidnošću. Ali pitanje je, možete li doći s policijskom pratnjom i zaplijeniti inventar HZZOa ili Ministarstva obrane?