Atrakcija u Rudama

Turisti će mljeti brašno na mlinu iz 1843. godine

Foto: Jurica Galoić/PIXSELL
mlin
Foto: Jurica Galoić/PIXSELL
mlin
Foto: Jurica Galoić/PIXSELL
mlin
18.03.2014.
u 09:24
KUD Oštrc spojio turističku ponudu i očuvanje baštine te osmislio novu rutu oko Ruda koja će obuhvatiti izvore vode, rudnik i botanički vrt
Pogledaj originalni članak

Stanovnici Ruda pokraj Samobora ponovno će u malu trošnu kućicu nositi vreće kukuruza kako bi kući odnijeli domaće brašno. Mljet će ga u mlinu starom više od 170 godina, jedinom takvom u tome kraju.

Mlin dio ‘puta vode’

Prvi su ga put, nakon dvadesetak godina, uz snagu potoka Gradne, pokrenuli jučer, nakon što su ga tri tjedna rekonstruirali u tesarskoj radionici obitelji Dumić, jednoj od rijetkih koja zna napraviti kolotur.

– Stari je kolut istrulio. Srećom, kućica je u dobrom stanju pa će se uspjeti kompletno obnoviti. Većina po Hrvatskoj nije u tako dobrom stanju – kaže konzervatorica iz Ministarstva kulture Ana Mlinar koja je, zajedno s kolegom Zoranom Čičom, radila na rekonstrukciji mlina. Otkrili su i točnu godinu gradnje, urezbarenu na dovratku ulaznih vrata.

– Natpis ‘Mlin Mirka Lehpamera’ govori o prvom vlasniku, a sagrađen je 1843. – kaže Mlinar.

Smješten uz glavni planinarski put prema Plešivici, uz staru jezgru Ruda, mlin će privlačiti turiste koji će se naći na tzv. putu vode.

– Obnovit ćemo devet izvora novcem koji nam je darovala Regionalna zaklada za lokalni razvoj Zamah te u obilazak uključiti sve lokalitete oko Ruda – kazao je Luka Mrvoš iz KUD-a Oštrc, inicijatora obnove mlina.

Kretat će se tako s Vugrinščaka, obići će se Rudnik svete Barbare, botanički vrt Suban te Oštrc, najviši vrh Samoborskog gorja. Izvori će se uređivati tijekom godine, a kako bi turiste privukli, dijelit će i brošure.

Nekad 17 vodenica

U idućoj će godini sanirati i krov mlina, njegovo pročelje te okoliš. Osim turističke svrhe, ideja je da u mlin dolaze školska djeca kako bi vidjela koliku snagu ima voda. Sve tajne mlina pokazat će im njegov vlasnik Vlado Pukšar, koji će ih dočekivati u bijeloj kuti, odjeven kao mlinar.

Pukšar je zanat učio od oca i majke koji su, otkako su mlin kupili 1963., radili po cijele noći kako bi samljeli sve što su im donijeli.

– Subote su bile udarne. Vreće kukuruza donosili su sa sajmova stanovnici okolnih sela, s Plešivice, Samobora... Radilo se dok je bilo posla – rekao je Pukšar, dok su iz KUD-a Oštrc dodali kako je nekad od izvora do ušća na Gradni postojalo 17 mlinova, no svi su danas gotovo sravljeni sa zemljom.     

CIMERFRAJ SE RJEŠAVA RENTIJERA

Je li konačno odzvonilo rentijerima u turizmu? Privatni smještaj od Nove godine na udaru pet novih zakona

Turističko iznajmljivanje odavno je preraslo socijalnu kategoriju i pretvorilo se u rentijerstvo od kojeg se lijepo živjelo, a vlasti su prve korake počele poduzimati tek kad je to dovelo do pucanja infrastrukture u turističkim mjestima, pada kvalitete i smanjenja broja turista, upozoravaju i turistički stručnjaci dr. Sanja Čižmar i Branko Bogunović

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar gladnijura
gladnijura
10:34 18.03.2014.

Pa sa time imate materijal za tražiti pomoć od EU.