Afera 'džeparice'

Turisti se ne boje džepara: 'Pripremili smo se na moguću krađu'

Foto: Borna Filic/PIXSELL
Turisti se ne boje džepara: 'Pripremili smo se na moguću krađu'
13.08.2016.
u 15:03
I iz policije navode da se broj džepnih krađa na području cijele uprave u odnosu na prošlu godinu smanjio, i to čak 32,2 posto
Pogledaj originalni članak

Dan nakon što je u medijima “pukla” vijest o džeparicama koje haraju centrom grada, uz najljepše zagrebačke znamenitosti turisti su se šetali, što u svojoj režiji, što u grupama, gotovo bezbrižno.

O “bandi” koja patrolira gradskim ulicama čuli su i od svojih turističkih vodiča. Nisu u strahu, kažu, iako će biti oprezniji.

Ljeti stižu iz inozemstva

Čim su počeli planirati odmor u inozemstvu, pripremili su se na moguću krađu. Pa neki novčanike drže na oku, dok drugi dio novca ostave u hotelu.

– Susretali smo se s džeparenjem na prijašnjim putovanjima. Lopovi se zabiju u tebe, ispričaju se i tek poslije shvatiš da ti nešto fali – kažu Sandra Gomez i Sara de Santos iz Barcelone.

I iz Društva turističkih vodiča Zagreba ističu kako ovakve krađe nisu ništa neuobičajeno.

– Nisu masovna pojava u odnosu na prošlu ili pretprošlu godinu. Znamo da u ljetnim mjesecima, kada je velika gužva, džepari dolaze u turistička mjesta i kradu. Dolaze i iz drugih gradova i zemalja. Ispada da je Zagreb grad džepara, a to nije točno. Jednako se krade i u Dubrovniku i u Splitu – kaže predsjednica društva Anđelka Vincek.

U zagrebačkoj policiji tvrde kako se broj džepnih krađa na području cijele uprave u odnosu na prošlu godinu smanjio, i to čak 32,2 posto. Smanjenje je zabilježeno i na području I. policijske postaje, koja obuhvaća gradski centar. U prvih sedam mjeseci prošle godine evidentirano je 70 džepnih krađa, a u istom razdoblju 2016. prijavljen je 41 slučaj džeparenja.

Ne znaju gdje su pokradeni

– Od početka lipnja intenziviramo ophodnje po centru grada, a s turističkim djelatnicima kontinuirano surađujemo. Upozoravamo ih na određene osobe, ali i oni nas – objašnjavaju u policiji i dodaju da je s džepnim krađama problem to što ih je teško dokazati. Turisti, naime, često nisu sigurni kada i gdje su okradeni ili kako su izgledale sumnjive osobe, a kada se sumnjivac i privede, žrtve više nema kako bi ga prepoznala.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

VA
vanelic
15:57 13.08.2016.

Mi koji smo na terenu, tocno znamo do koje mjere je ovo doslo. A ovo Drustvo vodica samo postoji na papiru jer zbog nepotizma i sl. stvari nitko od vodica vec godinama ne suradjuje s doticnom udrugom, vec su samostalni, i samim time Drustvo nije mjerodavno za komentirati ista

Avatar Idler 3
Idler 3
00:40 14.08.2016.

I ovih 32,2 posto bi bilo još manje kdaj bi policija nekog od tih dobrano "propustila kroz šake"....jedino ne kužim kakšne veze ima Novi Sad (i gdje je to uopće) s cijelom pričom ???

Avatar nula
nula
19:55 13.08.2016.

Ti turisti su navikli putovati po svijetu, gdje je stanje mnogo gore, pa su se pripremili. Hrvatska je sigurna zemlja. Prijatelj iz Francuske mi je rekao da se "sokirao" kad je vidio da se curice od 10 godina, u ponoc, same igraju na rivi.