Propala je jedina domaća industrija olovaka koja je desetljećima poslovala pod slavnim brendom velikog hrvatskog inovatora Slavoljuba Penkale. Zbog insolventnosti u iznosu od 1,2 milijuna kuna, uz potvrdu Fine, TOZ Tvornica olovaka Zagreb je odlukom Trgovačkog suda u Zagrebu 16. srpnja završila u stečaju.
Slijedi prodaja imovine radi namirenja vjerovnika, a s obzirom na to da tvrtka raspolaže velikom imovinom (60.000 četvornih metara u Gornjem Vrapču na kojima je moguća stambeno-poslovna gradnja), koja višestruko premašuje visinu obveza, predsjednik uprave Tihomir Lalić očekuje da će svi biti namireni u cijelosti te da će ostati nešto i za dioničare.
Radnike plaćali redovito
– Do zadnjeg trena nadao sam se da će TOZ biti spašen, no u lipnju je došlo do preokreta u smjeru stečaja. Postalo mi je jasno da je stečaj neizbježan te da zbog Zakona o trgovačkim društvima i Kaznenog zakona nema prostora za manevar izbjegavanja stečaja – kaže Lalić.
– Ako mogu biti na jednu stvar ponosan, to su radničke plaće, jer smo ih tijekom blokade uredno isplaćivali, što je presedan u hrvatskoj praksi. U trenutku otvaranja stečaja nismo imali ni kune duga radnicima za plaće – kaže Lalić. Stečajni upravitelj TOZ-a Milorad Zajkovski sastao se s radnicima među kojima prevladavaju šok i nevjerica. Mnogi su praktički cijeli radni vijek odradili u TOZ-u pa teško prihvaćaju kraj.
Lalić tvrdi da je TOZ tijekom proljeća došao u probleme zbog obveza dogovorenih u predstečajnoj nagodbi, a nakon što je istekao dogovoreni dvogodišnji grace period. Prva rata od dva milijuna kuna za obveze iz predstečajne nagodbe dospjela je 31. prosinca, a tvrtka nije uspjela isplatiti sve vjerovnike sto posto. Na to su se nadovezali i problemi s plaćanjem obveza te neprilika s inozemnim partnerom, kojem je TOZ izložen u sezoni zima-proljeće, kad nema posla na domaćem tržištu.
Turci im otkazali posao
Riječ je o dugogodišnjem kupcu grafitnih mina za tendere u Turskoj, koji se orijentirao na istočno tržište ostavivši TOZ bez velike poluge likvidnosti, a ukupno tvrtka je bila ‘kratka’ za 900 tisuća kuna. Lalić smatra da su stečajem TOZ-a vjerovnici zaštićeni jer se više neće grickati imovina.
– Presjekli smo agoniju, a u konačnici ovo je test i za dioničare da se i oni naplate jer dolaze u zadnji isplatni red. Dva najveća paketa drže Industrogradnja i TAB, no oni su znali u što ulažu – kazao je Lalić.
Ispravak, to je privatna firma, ne financiraju se iz poreza, država nema utjecaja na rad firme nikakav.