Stavili su kacige na glave pa se uputili prema malom ulazu u špilju. Sagnuli su se pri spuštanju i oprezno se, zbog klizava poda, hvatali za špagu postavljenu uza zid, kad su ulazili sve dublje u Veternicu.
Zvuk šišmiša i slapova te rika medvjeda dočekali su danas posjetitelje u špilji na Medvednici, ali ovog puta razloga za brigu nije bilo.
–Uz LED rasvjetu, ovo su nam novi efekti u špilji - objašnjavao je posjetiteljima Denis Kovačić, voditelj edukacije iz Parka prirode Medvednica, dok im je pokazivao kosti lubanje medvjeda i zdenac želja unutar same špilje. Za posjetitelje ona je otvorena od 10. travnja, ali danas, u povodu obilježavanja Tjedna parkova i završetka radova na projektu “Obnova posjetiteljske infrastrukture špilje Veternice”, obilasci za Zagrepčane kretali su svakog punog sata.
– Ima li još uvijek tu medvjeda? Koliko ima šišmiša - samo su neka od pitanja koja su edukatoru postavljali najmlađi posjetitelji špilje, dok im je on strpljivo objašnjavao kako je upravo Veternica najpoznatija po šišmišima. Obilasci špiljom, stoga, i kreću tek na proljeće, kad se šišmiši probude iz zimskog sna te im ljudi više ne mogu smetati.
–Osim eventualno ovih - šalio se Denis Kovačić, pokazujući na, kako ih je nazvao, “prazagrepčance”. Skulpture su to pračovjeka unutar špilje, koje su u Veternici jer su ispred nje, prilikom istraživanja, nađeni ostaci oruđa kojim se palila vatra.
–Lijepo, ali kad predstavljaju nove efekte, mogli su staviti besplatan ulaz - komentirali su neki posjetitelji kartu od 40 kuna.