– Ako živite u Domagoviću, jednostavno se podrazumijeva da se bavite glazbom. Sigurno je nešto u vodi! Ili u zraku – kroza smijeh govore stanovnici malog mjesta kod Jastrebarskog, svi mahom glazbenici. Od petstotinjak stanovnika, barem sedamdeset posto njih u Domagoviću bavi se glazbom, bilo profesionalno, bilo amaterski, a klarinet, truba, orgulje, saksofon, klavir ili gitara uobičajeni su “inventar” gotovo svake tamošnje kuće.
– Mislim da je ljubav prema glazbi u Domagović stigla još davne 1868. godine kad je kod nas osnovano prvo muško pjevačko društvo, nazvano Bršljan, koje je vodio učitelj Vinko Šelinger. Nekako sam preko njih i ja zavolio sve što ima veze s pjevanjem, sviranjem te sam odlučio pohađati glazbenu školu – rekao je Petar Fabijanić koji je diplomirao klarinet još 1973. godine.
Ugledni profesori
Zahvaljujući upravo njegovu trudu i volji za glazbom, i ostali stanovnici Domagovića polako su počeli vježbati prve note na, uglavnom puhačkim instrumentima.
– Stariji su nam uvijek pričali kako je Pero s majkom putovao iz Domagovića u Zagreb samo kako bi mogao svirati te je upravo on svima u mjestu svojevrsni simbol upornosti i ljubavi prema glazbi – rekao je Dragutin Fabijanić, diplomirani saksofonist te ravnatelj Glazbene škole Jastrebarsko, koji je više od 20 godina, do 90-ih, predvodio Croatae, glazbeni sastav koji je u vrijeme zabrane hrvatstva glazbom promicao upravo hrvatske vrijednosti.
Među ostalim učenicima kojima je predavao za vrijeme rada na Glazbenoj školi Pavla Markovca u Zagrebu, bio je i sumještanin Nikola Fabijanić (većina mještana nosi isto prezime, op.a.), također saksofonist, koji je danas profesor u toj školi.
Od baroka do rocka
Iz Domagovića dolazi i prvi klarinet Zagrebačke filharmonije Mario Fabijanić, kao i truba prvog hrvatskog mariachi sastava “Los Caballeros”, Krešimir Fabijanić.
– Nitko se nije čudio mom profesionalnom odabiru jer je on oduvijek bio i moj privatni odabir – rekao je Mario Fabijanić koji je sviranje kao dječak često vježbao na instrumentu svog oca Petra.
Poveznica s glazbom ne zanemaruje se ni prilikom sklapanja brakova, pa su tako, sasvim slučajno doduše, u Domagović stigle još dvije obrazovane glazbenice, Linda Mravunac Fabijanić i Gorana Vidnjević Fabijanić.
– Moj profesor u glazbenoj školi također je bio Dragutin, ali u to vrijeme nisam ni sanjala da ću jednom i ja dopuniti domagovićku listu glazbenika – objasnila je Linda te dodala kako se trenutačno još troje studenata iz Domagovića obrazuje da bi postali akademski glazbenici.
A osim što se profesionalno bave glazbom, Domagovićani često nađu i vremena za zajedničke svirke, posebice oko blagdana.
– Nakon polnoćke se okupimo i svi zajedno zasviramo, a i inače je gotovo svaki stanovnik Domagovića u nekom bendu. Tako sviramo apsolutno sve, od baroka do rocka – kroz smijeh su zaključili Fabijanići.
U Domagoviću se vole pohvaliti i da su kao Hrvatska u malom, jer su zastupljena sva zanimanja, no prevladavaju umjetnička – pisci, pjesnici, slikari i - glazbenici! Većina je mještana visokoobrazovana, a gotovo nitko, kažu, nije nezaposlen. Uvjereni su i da će glazbe ovdje biti uvijek, jer je to ono što čini njihovo mjesto.