Kako izgleda škola koju pohađa petsto učenika previše? Odgovor na to pitanje iz dana u dan prisilno otkriva Davor Škiljan, ravnatelj Srednje strukovne škole Samobor koja još od 1987. godine prostor u Ulici Andrije Hebranga 26 dijeli s Gimnazijom A. G. Matoša i Ekonomskom, turističkom i ugostiteljskom školom Samobor.
Petsto đaka previše
Objekt koji je izvorno sagrađen za 900 učenika danas broji čak 1400 đaka raspoređenih u pedesetak razreda, a u nastavne je učionice pretvoren gotovo svaki slobodan dio zgrade, kaže Škiljan.
– Prije nekoliko godina u razredima je bilo i po 37 učenika, pa smo u učionice morali pretvoriti čak i kabinet stručnog vijeća nastavnika elektrotehnike, radionicu školskog podvornika i dvije svlačionice te dio školskog hodnika u kojem se danas nalazi frizerski praktikum – objašnjava Škiljan i podsjeća da među petstotinjak učenika u devet obrazovnih programa škole sjede i brojni đaci iz Svete Nedelje, Prečkog, Španskog, Vrapča i Podsuseda.
Problem nedostatka prostora muči i ravnatelja Gimnazije Antuna Gustava Matoša u Samoboru Marka Marosa.
– Doista je teško raditi u uvjetima u kojima jedanaest razreda gimnazije dijeli tri kabineta i četiri učionice, a nastavno osoblje ima zajednički zahod – negoduje Maros i dodaje da nadu u skoro rješenje problema budi tek prošle godine predstavljen projekt vlasnika škole, Zagrebačke županije, koji uz rekonstrukciju predviđa i gradnju dodatnih 1147 četvornih metara prostora namijenjenog gimnaziji.
Kada počinje provođenje projekta vrijednog 42,600.000 kuna, upitali smo županijskog pročelnika Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, šport i tehničku kulturu Vjerana Štublina.
Gradnja još neizvjesna
– Za projekt je ishođena sva potrebna dokumentacija i nominiran je pri MZOŠ-u za program Škologradnje, kreditiran iz zajma Svjetske banke, te pri Ministarstvu regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva za program CEB VII., kreditiran sredstvima Razvojne banke Vijeća Europe. Datum mogućeg početka gradnje ovisi o njima – poručuje Štublin.