Županijska tribina

U vojarni Taborec dom za starije, ali i Centar za mlade

22.06.2015.
u 08:35
U Samoboru ima 50 zelenih otoka, a još se razmišlja o tehnologiji za primarnu selekciju otpada
Pogledaj originalni članak

Kupalište Šmidhen još će dugo ostati neprepoznatljivo i bez investitora koji bi uložio u ponovnu gradnju, no Samoborci će do kraja ove godine dočekati dovršetak pedesetak prometnica na području grada, a počet će se graditi i nova školska dvorana.

Sve su to obećanja gradonačelnika Kreše Beljaka i njegovih suradnika na održanoj Večernjakovoj tribini namijenjenoj građanima jednog od najrazvijenijih gradova Zagrebačke županije, čiji je ovogodišnji proračun dosegao iznos od 234 milijuna kuna.

:: S obzirom na proračun kojim raspolažete, koji je najvažniji projekt u koji će se tijekom godine uložiti novac?

Krešo Beljak (gradonačelnik Samobora): Najvažniji projekt ove godine sanacija je odlagališta Trebež. Realan iznos proračuna je 185 milijuna kuna, no novac za sanaciju koji je osiguran kroz sredstva Europske unije i Fonda za zaštitu okoliša morao se prikazati kroz proračun i zato je on ove godine dosegao iznos od 234 milijuna kuna. Spomenuta sanacija odlagališta tako Grad Samobor neće koštati ni kunu. Izuzetno sam zadovoljan punjenjem ovogodišnjeg proračuna. Naš proračun, za razliku od većeg dijela gradova u RH, raste, i to je pokazatelj da će Samobor ostvariti sve planirane projekte. Tome u prilog ide i činjenica da ćemo povećati iznos koji će se utrošiti u obnovu prometnica za 2,5 milijuna kuna. Ove i sljedeće godine krenut ćemo sa sanacijom školske dvorane čija je vrijednost deset milijuna kuna. Taj iznos osigurali su Grad Samobor i Zagrebačka županija. Do kraja ove godine ukupno ćemo urediti 50 prometnica na području grada.

:: Hoće li se i kada urediti Centar za mlade?

Krešo Beljak: Ove godine predviđeno je projektiranje. Imali smo već napravljen projekt za Centar, no bio nam je preskup pa smo se odlučili za ponovno projektiranje. Plan je u siječnju 2016. godine raspisati natječaj. Taj smo projekt također prijavili i nadamo se da ćemo, ako ne sav, onda veći dio vrijednosti dobiti iz fondova Europske unije. Obnovit će se jedna od postojećih zgrada u vojarni Taborec.

:: Može li se u proračunu osigurati novac kako bi roditeljima u Samoboru na raspolaganju bio logoped, a ne da djecu moraju voditi u Zagreb na preglede?

Sanja Horvat Iveković (zamjenica gradonačelnika): Grad Samobor ima angažirane logopede. Zaposleni su u Domu zdravlja, a angažirani su u oba gradska vrtića i školi. Ove godine podržali smo projekt udruge Pozitiva koja u svom programu ima jednu stručnjakinju za prepoznavanje govornih mana mlađe djece. Tim projektom dobit ćemo uvid koliko bi eventualno bilo potrebno iz toga područja osigurati dodatnih stručnjaka. Pokaže li se potreba, po podacima i analizi koja se mora provesti, mi ćemo osigurati dodatni novac za njihov angažman.

:: Hoće li se na području grada graditi dom za starije i nemoćne osobe?

Branimir Šiljak (predsjednik Gradskog vijeća): Hoće, na području grada gradit će se dom za starije i nemoćne osobe. Upravo se vode pregovori s investitorima. Od DUUDI-ja imamo zahtjev da se na području bivše vojarne sagradi dom pa sad i o tome pregovaramo. To bi svakako bila najbolja i najpristupačnija lokacija za dom.

:: Hoće li se i kada sanirati ulica Gornji kraj?

Zvonko Župančić (pročelnik za komunalne djelatnosti): Pri kraju je natječaj za izvođenje radova za sanaciju dijela spomenute ulice. Radovi bi trebali početi na ljeto i završiti do jeseni.

:: U svim gradovima raspravlja se o razvrstavanju opada. Kakva je situacija u Samoboru?

Ivica Karoglan (direktor Komunalca): Kao što je poznato, Grad Samobor već godinama razvrstava otpad, imamo 50 zelenih otoka. Primarna selekcija trenutačno podrazumijeva skupu tehnologiju, a gradska uprava ne želi povisiti cijenu zbrinjavanja komunalnog otpada pa se tako razmišlja o pristupačnijoj tehnologiji. Kojoj, znat ćemo uskoro.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.