Kolika je važnost kvalitetnih dječjih igrališta za razvoj najmlađih, raspravljalo se na okruglom stolu "Trešnjevka za djecu". Stručnjaci s Kineziološkog fakulteta, gdje se skup jučer i održao, ravnatelji dječjih vrtića te nadležni složili su se da je na Trešnjevci premalo zelenih površina te da se one postojeće moraju kvalitetnije urediti.
– U male komunalne akcije spada i uređivanje infrastrukture za djecu i za to se područje godišnje izdvaja oko tri milijuna kuna, a jedan od trenutačno najvažnijih projekata upravo nam je uređenje igrališta uz vrtić "Grigor Vitez" na Rudešu – rekao je Ivan Butorac, predsjednik Vijeća gradske četvrti Trešnjevka-sjever. Ipak, ravnatelji dječjih vrtića požalili su se da im i one parkove koji su uređeni uništavaju vandali, što su potvrdili i predstavnici Zrinjevca.
– Mi u parkovima uopće ne možemo imati vodene elemente jer ih se odmah uništi – rekla je Vesna Bajza iz Zrinjevca, na što su stručnjaci dodali kako se širu zajednicu treba uključiti u uređenje parkova kako bi osjećali da je to prije svega njihov prostor. – Grad je svjestan problema dječjih igrališta i mi ćemo učiniti sve da ih uredimo, a potom i zaštitimo kako bi služila svrsi – rekla je pak Bosiljka Devernay, voditeljica Odjela za predškolski odgoj u Gradskom uredu za obrazovanje, kulturu i sport.
A na pitanje zašto su uopće parkovi važni u životu djece odgovorili su stručnjaci, pedijatri i kineziolozi, koji su objasnili da djeca koja vježbaju imaju bolju koncentraciju na nastavi. Također, vrijeme provedeno u prirodi potiče djecu na fizičku aktivnost te se smanjuje rizik pretilosti, koja je sve veći problem među mladom populacijom.
>>Za dječja igrališta i asfaltiranje dobivaju 24 milijuna kn manje