Zagrebačka burza rada ili točnije burza nezaposlenih na kojoj je sad oko 47 tisuća osoba ubrzo bi mogla postati 'siromašnija' za 40-ak žena. Riječ je o projektu kojim su Grad i Zavod za zapošljavanje nezaposlene visokoobrazovane žene godinu dana pripremali na samozapošljavanje za dadilje. Tako bi one koje su se dodatno školovale tijekom godine ubrzo trebale burzu zamijeniti vlastitim biznisom, a da bi u njemu mogle i uspjeti obećava nedavna najava gradonačelnika da će Grad osim vrtića roditeljima sufinancirati i čuvanje djece kod dadilja.
–Cilj projekta je podučiti i ohrabriti nezaposlene da se odluče na vlastiti posao, od toga kako osnovati obrt do vođenja knjiga i marketinga - kazala je Jelena Ricov, pročelnica Ureda za programe i projekte Europske unije.
Nuditi opsežniju uslugu
Za dadilje su se, kaže, odlučili jer je taj posao na tržištu tražen, ali i zato jer na burzi ima dosta visokoobrazovanih žena do 40 godina koje se mogu brzo prekvalificirati.
–Tu nije riječ isključivo o dadiljama koje će čuvati djecu već je cilj ponuditi opsežniju uslugu. Roditeljima danas treba pomoći i pokupiti djecu iz vrtića, odvesti ih na dodatne aktivnosti, pomoći pri pisanju zadaće i slično, a na legalan način - pojasnila je Ricov.
I dok će Grad rezultate jednogodišnjeg projekta predstaviti danas, indikativni su podaci iz analize lanjske statistike zaposlenih i nezaposlenih Zagrepčana. Saznajemo da su od 47 tisuća nezaposlenih polovica žene..
Žene čine i polovicu (191.000) svih zaposlenih Zagrepčana (390.000), najviše (35.000) ih je u trgovini.
Dominacija u financijama
Najviše zaposlenih žena (više od 50.000) dobi je između 30 i 40 godina, dok ih je na poslu sa 65 i više godina manje od 500. Svakodnevno na posao odlaze i 23 maloljetne ženske osobe, te 72 maloljetna muškarca. U odnosu na muškarce, žene su zastupljenije i u obrazovanju (21 tisuća od 28 tisuća zaposlenih), zdravstvu i socijali (20 od 25 tisuća), a zanimljivo je da ih je više i u financijskom sektoru (13 od 20 tisuća). U odnosu na muške najmanje ih je u građevini (od 19 tisuća, tek tri tisuće).
Prema dostupnim podacima za 320 tisuća zaposlenih u javnom i privatnom sektoru (od 390 tisuća, bez obrtnika i slobodnih zanimanja) od 160 tisuća žena 140 tisuća ih ima ugovor na neodređeno, time i sigurnije radno mjesto. Ugovore na određeno ima ih 19 tisuća, a nešto više od tisuću rade kao pripravnice.
Ne znam otkuda vam podaci o 47.000 nezaposlenih u Zagrebu, ali baš sam malo googlao i krajem kolovoza u evidenciji hrvatskog zavoda za zapošljavanje u Zagrebu je registrirano 41.127 nezaposlenih, vjerojatno je i registrirana zaposlenost veća od ovih 390.000. Kada se zbroje i oni koji rade u sivoj ekonomiji, a procjenjuje se da je u Hrvatskoj u 2014. 30-ak posto rada u "sivoj zoni", zaposlenih je sigurno u Zagrebu preko 420.000.