Ni blagdanski dani nisu zaustavili građane da dođu pitati gradske vlasti sve što ih muči vezano uz Generalni urbanistički plan. Rasprava o strateškom dokumentu grada, čije se donošenje odgađa još od 2010. godine, počela je jučer na tribini grada. Kako prenamijeniti zelenu površinu u stambenu, zašto neke planirane ceste prolaze kroz privatne parcele, kolika je dopuštena visina nebodera... bila su samo neka od pitanja.
Nejasni odgovori
– Ako dođe do produženja Vukovarske, kako je planirano ovim GUP-om, ona će mi prolaziti kroz voćnjak, a potok Štefanovec koji na vašim kartama spominjete kao jako zaštićen, samo je odlagalište smeća. Što to točno znači? – rešetalo se pitanjima pročelnika Zavoda za prostorno uređenje Ivicu Fanjeka. Odgovor je bio da je vjerojatno sporna lokacija na produžetku Vukovarske ispravljena te da će se potok Štefanovec s vremenom urediti. Građani su tražili i obećanje da će se pojedine zelene površine zaštititi od gradnje, što nije točno definirano GUP -om.
– Postoje tri parcelice u parku Maksimir koje nose oznaku S što znači da imaju stambenu namjenu. Predlažem da se to S promijeni u drugu oznaku kako bi se taj dio šume zaštitio – kazao je stanar Maksimira, no jasan odgovor nije dobio.
Vlasta Toth, članica Zelene akcije prigovorila je i da se u GUP-u ni na jednom mjestu u kategoriji park-šuma ne spominju Cmrok, Tuškanac, Ribnjak, Opatovina, Dubravkin put...
– Popisuju se razni parkići od periferije s juga prema sjeveru, no ni na jednom mjestu ne spominjete one koji bi trebali biti zaštićene zelene površine – kazala je Toth. Odgovor je bio da će se i u ovome slučaju napraviti ispravci.
Kazne za ilegalnu gradnju?
Teodor Celakoski iz udruge Pravo na grad naveo je nekoliko primjera dosad ilegalno sagrađenih objekata.
– Najmanje je bilo riječi o ispravcima. Ako je nezakonito sagrađeno, taj koji je to realizirao ne snosi nikakve posljedice. Zbog čega? Na koji način će se kazniti takva gradnja, odnosno oni koji su za nju odgovorni – upitao je Celakoski.
Policija i drugi državni organi zaduženi su za ovaj dio posla, bio je odgovor predstavnika Grada na pitanje o nezakonitim izmjenama plana. Predstavljene su i neke temeljne odredbe GUP-a. Tako neboderi neće moći biti viši od sto metara, nogostup će morati biti širok 2,25 metara, a svaki novosagrađeni stan morat će imati minimalno dva sata prirodnog osunčanja i time bi se izbjegla gradnja objekata jednog do drugog. Građani do 3. siječnja mogu slati svoje primjedbe Gradskom uredu za strategijsko planiranje, Ulica Republike Austrije 18 i u gradsku upravu, Trg Stjepana Radića 1.
Samo 2 sata sunca dnevno protivno je međunarodnim i bivšim pravilima gradnje (vidi Građevinski priručnik iz 1977.), ali i sve ostalo predloženo ovim GUP-om protivi se suvremenim dosezima arhitektonske i urbanističke struke predstavljenim u međunarodnim konvencijama i poveljama (The Chart of European Urbanism). Ovaj prijedlog dokumenta treba u potpunosti odbaciti. On pogoduje građevinskoj mafiji, a građanima umanjuje kvalitetu života u gradu. On je anti urbanistički i krši temeljna ljudska prava.