Kemijsko inženjerstvo

Uređaj za preradu pitke vode izradili u podrumu faksa

Foto: Zarko Basic/PIXSELL
Bruno Zelić
Foto: Zarko Basic/PIXSELL
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
12.01.2015.
u 10:30
Postrojenje ide u Osijek, gdje će pročišćavati vodu od arsena koja će se distribuirati prema domaćinstvima čitavog grada
Pogledaj originalni članak

Rade na postrojenju za preradu pitke vode koja će se distribuirati prema domaćinstvima čitavog Osijeka, početni kapital tvrtke bio im je svega 20 tisuća kuna, za sljedeću godinu čeka ih još projekata, a trojici zaposlenih u spin-off poduzeću pridružit će se još dvoje kolega.

Sve to odvija se u podrumu Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije (FKIT) na Marulićevu trgu, gdje je osnovana prva tvrtka u vlasništvu Sveučilišta u Zagrebu i upravo FKIT-a, Comprehensive Water Technology (CoTech). Kako kaže dekan fakulteta Bruno Zelić, dvije glavne zadaće kojima će se tvrtka baviti jesu prerada otpadnih voda te rad na distribucijskim sustavima vode za piće, u kojima se ona tretira prije nego je se pusti u cjevovode.

– Upravo na tom projektu trenutačno radimo. Napravili smo pilot postrojenje za Osijek, budući da je na tom području u vodi dosta arsena, a prema našem pilotu gradit će se pravo postrojenje u kojem će se voda čistiti od toga metala prije nego što dospije u kućanstva – objasnio je dekan Bruno Zelić te dodao kako praksa u inozemstvu pokazuje da svega pet od sto na ovaj način osnovanih tvrtki zaista i uspije u poslovanju, ali to je nešto što, rekao je, njihov CoTech ne zabrinjava.

Kako je objasnio, za start tvrtke napravili su dobar poslovni plan, a svoju šansu za rad vide i u izgradnji sustava otpadnih voda za gradove na obali. Prvenstveno, međutim, istaknuli su znanstvenici koji rade u CoTechu, prof.dr. Laszlo Sipos i mr.sc. Marinko Markić te prodekan Tomislav Bolanča ono što proizvodi tvrtka jest znanje.

– Laboratorij u kojem je tvrtka sad, postoji već 30 godina, a iza sebe imamo više od sto različitih uspješnih projekata – rekli su znanstvenici kojima u laboratorij često dolaze i studenti, kako bi u praksi primijenili ono što su naučili u teoriji. Novac koji im je trebao za pokretanje tvrtke, objasnio je prodekan Bolanča, dao je sam fakultet, a već razmatraju i prijave na fondove Europske unije.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

Avatar d-ano
d-ano
19:10 12.01.2015.

Bravo moji profesori,,,

Avatar Kokodrilo
Kokodrilo
07:04 06.10.2017.

Rade vec 30 godina? Ima nas koji se sjecamo drugacijih cinjenica....Prvi pogon za prociscavanje/omeksavanje vode u RH na bazi ion-exchange kombiniran sa raznim dodatnim flokulacijama je radio na Prehrambeno-Biotehnoloskom faksu u Zagrebu jos prije vise od 40 godina, a organizator/projektant/graditelj/operator je bio moj dragi prijatelj Ivan Mijatovic Dugi, profesor emeritus na istom faksu, u to vrijeme voditelj katedre Otpadne Vode i Goriva. Tek kasnije je profesor Anton Glasnovic Braco, takodjer stari dobar prijatelj, prvi sa Marulicevog Trga pokazao interes i kooperirao s Dugim i prenio tu tehnologiju na Kem. Inzenjering na Marulicevom.