Kao i svakog utorka gradonačelnička trojka na redovnoj presici izvijestit će javnost o najnovijim događajima u Zagrebu, a potom odgovoriti na novinarska pitanja. Očekuje se da će objaviti i sve pojedinosti oko otvaranja žičare i cijene karte.
– Naš je mandat obilježen ispitivanjem megalomanskih projekata, a jedan od njih je i žičara. Naslijedili smo taj projekt, učinili smo sve da ga završimo i pustimo u rad jer bi sve drugo bilo štetno. Jučer je stigla zadnja dozvola, ona od Ministarstva prometa, sutra u podne svečano se otvara, a od četvrtka žičara će biti otvorena i za građane – najavio je gradonačelnik. Troškove žičare nemoguće je naplatiti cijenom karte, dodao je. Ukupna cijena je 537 milijuna kuna bez PDV-a, naveo je. Najavio je da će žičara biti otvorena radnim danom od 9 do 17 sati, a vikendom od 8 do 18.
– Kapitalni troškovi bit će pokriveni iz proračuna, od građana kroz poreze i prireze koji se uplaćuju, a nešto manje prodajom karata, parkirnih karata i najmom poslovnih prostora. ZET će kredit vraćati 12 godina, a još 47 milijuna ići će iz proračuna – rekao je.
Operativni troškovi također će biti subvencionirani iz proračuna pa su o tome vodili računa kada su donosili cjenik.
– Prvi mjesec bit će promotivno razdoblje i akcijske cijene za sve, 30 kuna u jednom smjeru, a 50 kuna povratna. Za mlade i starije građane bit će 20 kuna za jedan smjer, 30 povratna, za djecu do 15 godina i za one koji imaju besplatan pokaz žičara će biti besplatna. Nakon promotivnog razdoblja, bit će kratak prekid kada će se obaviti dodatni radovi na smanjenju buke – rekao je gradonačelnik. Nakon tog razdoblja, dodaje, cijene će rasti.
– Najniža cijena bit će za one koji imaju mjesečni i godišnji pokaz ZET-a jer je žičara dio gradskog javnog prijevoza. Oni su prva kategorija, za njih će cijene biti iste kao u promotivnom razdoblju. U drugu kategoriju spadaju svi Zagrepčani jer otplaćuju žičaru. Za njih će za odrasle biti 40 kuna za jedan smjer i 70 kuna za povratnu kartu za odrasle. Za mlade i starije 25 kuna za jedan smjer i 40 kuna za povratnu kartu te će i dalje ostati vožnja besplatna za djecu do 15 godina i osobe s invaliditetom. Punu cijenu plaćat će treća kategorija, oni koji nisu iz Zagreba, 75 kuna za jedan smjer i 125 kuna povratna, za mlađe i starije bit će 50 kuna, a djeca i invalidi plaćat će 20 kuna za jedan smjer i 30 kuna za povratnu kartu – najavio je gradonačelnik.
Potom je govorio o otpadu. Na savjetovanje o odluci o komunalnom otpadu pristiglo je 1100 primjedbi,a većina njih odnosi se na veličinu vrećice pa se uvodi i vrećica od 10 litara koja će stajati dvije kune. Uveli su popust na pelene za djecu i odrasle u obliku besplatnih vrećica.
Prvo novinarsko pitanje bilo je o cijeni karte, a gradonačelnik je ustvrdio kako je u brojnim drugim europskim destinacijama puno viša nego u Zagrebu.
– Učinit ćemo sve da je učinimo atraktivnom za turiste. Točno je da na Sljemenu nedostaje sadržaja i u ovom ćemo se mandatu potruditi da ih uvedemo – rekao je Tomašević. Gradonačelnik je komentirao i aktualne potrese u Vladi te je naglasio kako su u toj situaciji potrebni prijevremeni izbori.
– Da bi se Vlada mogla nositi s ovim izazovima, potrebno je da ima legitimitet, a ne da se pita koji je ministar sljedeći – kazao je.
200 kn za žičaru ili otići do Crikvenice starom cestom na more, pitanje je sad.