Zagreb koji, kao i ostatak Hrvatske, nema ustanovu za palijativnu skrb, uskoro bi mogao dobiti dvije. Naime, uz prijedlog gradskog Odbora za zdravstvo da bolnica u Rockefellerovoj postane hospicij, na proslavi koja je na Medicinskom fakultetu organizirana u srijedu uoči Svjetskog dana hospicija i palijativne skrbi, prof. Vlado Jukić, ravnatelj bolnice Vrapče, predložio je da se u i toj bolnici organizira briga o umirućim pacijentima. Mali broj kreveta – Na Odjelu psihogerijatrije, koji ima 99 kreveta, oko 30 posto kapaciteta već se koristi u palijativne svrhe – istaknuo je prof. Jukić i pročitao pismo ravnateljice zagrebačkog Centra za socijalnu skrb M. Pavić, čijoj je klijentici takav oblik pomoći pružen. U pismu žena, i sama bolesna, moli skrb za 40-godišnjeg sina u terminalnom stupnju maligne bolesti. – Da bi i mnogi drugi potrebiti dobili svoje mjesto na Odjelu potrebni su nam veći kapaciteti – naglasio je prof. Jukić. U posljednjih nekoliko godina, ističe, psihijatrijske bolnice izgubile su gotovo 600 kreveta, a tendencija smanjivanja i dalje traje, pa je nužno da se nešto promijeni. Potrebu za osnivanjem centara poput onih u Europi, ali i za ozbiljnijim pristupom toj grani medicine, prepoznao je i Medicinski fakultet, gdje je osnovan Centar za palijativnu medicinu, etiku i komunikacijske vještine. Psihološka potpora – Nadam se boljoj edukaciji liječnika i sestra, koji se suočavaju s pacijentima koji boluju od neizlječivih bolesti – naglasio je dekan D. Miličić, a akademik Ž. Reiner dodao je da je oboljelima danas, kada zahvaljujući medicini žive puno dulje, nužna potpuna psiho-medicinska potpora kako bi kroz to razdoblje lakše nosili breme bolesti.
Uz Rockefellerovu skrb o pacijentima se nudi i Vrapče
Pogledajte što se sprema Zagrebu: Past će hrpa snijega, evo kad
U priobalju puše jaka bura s olujnim, podno Velebita lokalno i orkanskim udarima. Zbog niskih temperatura moguća je poledica, posebice na mostovima i nadvožnjacima. Ponegdje ima i magle.
'Čistka' u HZZO-u polučila rezultate: Raskorak između broja osiguranih i broja stanovnika manji, ali i dalje postoji
Preko HZZO-a legalno su osigurane osobe s prebivalištem u drugim članicama EU te ugovornim državama, zatim osiguranici koji primjerice rade u Hrvatskoj, a žive u Sloveniji – takvih je 42.118. Od 1,7 milijuna zaposlenih, 209 tisuća mladih, domaćih i stranih, oslobođeno je plaćanja zdravstvenih doprinosa
Tisuće Hrvata čeka muka kad krenu prema Austriji. I to na 8 mjeseci! Evo što se događa od ponedjeljka
Radi se o “žili kucavici” za međunarodni promet iz Austrije u smjeru Njemačke, Italije, Slovenije i drugih zemalja u austrijskom susjedstvu, i obrnuto, ističu domaći mediji. Ali i Hrvatske, jer brojni iseljeni Hrvati koji žive na zapadnom dijelu Austrije, kao i oni iz Njemačke i Švicarske koriste upravo Tauern tunel, kada putuju u svoju domovinu.
Serum koji je apsolutni hit u svijetu pruža trenutni lifting efekt na koži i brzo se upija
Što hrvatski građani najviše kupuju na kredit? Nenamjenski gotovinski krediti narasli na 8,7 milijardi eura
Kako bi ostvarili neke životne ciljeve ili želje, građani se često zadužuju kreditima, karticama ili odlaze u prekoračenje na računu. Evo što Hrvati najradije kupuju na kredit.
Ako u Vrapče dođu svi iz Sabora i Vlade koji bi tu trebali biti, kapaciteti će biti popunjeni.