VINARSTVO Tvrtka Mladina prvi put u 15 godina uspjela organizirati branje smrznuta grožđa

Uz zabavu i kuhano vino nije teško brati na -13 °C

10.01.2009.
u 00:08
Pogledaj originalni članak

Dok je većina građana jučerašnje jutro provela žaleći se zbog niske temperature i nezadovoljno stružući led sa svojih automobila, zaposlenici vinskoga podruma “Mladina” d. d. najhladnije su jutro ove zime dočekali zadovoljno trljajući ruke. Temperatura od čak minus 13 Celzijevih stupnjeva bila je, kažu, savršena za “ledenu berbu” na Plešivici.

Dvadesetpetero hrabrih
– Napokon! Već danima čekamo dovoljno nisku temperaturu... Naime, pri proizvodnji te vrste predikatnih vina bobice grožđa beru se i prerađuju zamrznute pa je berba moguća tek kada temperatura tri dana zaredom ne prelazi minus sedam stupnjeva – objašnjava direktor “Mladine” Robert Brkić i prisjeća se da je tvrtka zadnju ledenu berbu imala prije petnaest godina. A grozdove s jednoga ha traminca i pola ha sauvignona, koje su ovi jaskanski vinari na trsovima ostavili sve do jučer, bralo je dvadeset i pet berača oboružanih debelom zimskom odjećom, nepropusnim čizmama i dobrim raspoloženjem.

– Ovdje sam od pola šest ujutro, hladno je i vinograd je prekriven snijegom, ali uživam. Tko se još može pohvaliti da je početkom siječnja u vinogradu zobao grožđe? Uostalom, berba traje samo nekoliko sati, a zagrije nas i kuhano vino pa se hladnoća nekako izdrži – rekla je nasmijana Mirjana Lovasić predajući kolegama deseti sanduk grožđa koji je toga jutra prošao kroz njezine ruke.

Draža od jesenske
Uigranu četveročlanu ekipu u poslu nije moglo omesti ni hladno vrijeme. Sanduci prepuni zaleđena voćnog tereta na svoj su put prema preši za grožđe morali krenuti što prije.

– Žurimo da se ubrano grožđe ne bi previše zagrijalo i otopilo, a mi previše ohladili – šali se Mladen Raica, kojemu je ledena berba, unatoč niskoj temperaturi, mnogo draža od jesenske. Ako ništa drugo, kaže, zimi posao kraće traje.


Buteljica od 500 kuna naviše

Vino ledene berbe jantarno je žute boje, ima samo 10-12 posto alkohola i vrlo je slatko, a fermentira dvostruko dulje od običnog, čak dva mjeseca. Zbog svoje je smrznutosti manje iskoristivo. – Od tri tone danas obrana grožđa dobit ćemo oko 350 litara traminca i 200 litara sauvignona, što je u usporedbi s redovitom jesenskom berbom, koja daje šest ili sedam tisuća litara vina po ha, prilično malo – objašnjava Robert Brkić. Ledenu će berbu “Mladina” pakirati u boce od 0,375 litara, a ono će zbog svoje ekskluzivnosti stajati od 500 kuna
naviše.

Pogledajte na vecernji.hr