U Gundulićevoj ulici u Zagrebu danas oko 14:50 radnik je pao sa skele, u rupu. Kako doznajemo, rupa je promjera pet sa pet, dubine šest metara. Osoba je pri svijesti, a vatrogascima je spašavanje otežavala armirana mreža. No, uspjeli su ga na kraju prebaciti na nosilo te su ga podigli pomoću krana.
Ozlijeđeni radnik je prebačen u KBC Sestre Milosrdnice te je pri svijesti. Kontaktirali smo izvođača radova, tvrtku Graditelj svratišta d.o.o. Nisu bili zainteresirani za telefonski komentar, već su nam obećali odgovoriti pisanim putem.
Na terenu su inspektori nadležnog Državnog inspektorata koji na gradilištu Hrvatskog glazbenog zavoda u ovim trenutcima vrše inspekciju ne bi li utvrdili je li sve bilo prema propisima i pravilima. Događaj nam je potvrdila i zagrebačka policija koja je dojavu o nesreći u Gundulićevoj zaprimila oko 14.40 sati.
- Dobili smo dojavu o spašavanju osobe u Gundulićevoj ulici. Dolaskom na mjesto intervencije primijetili smo da je nastala panika među radnicima te da se stvarno nešto dogodilo. Kad smo došli na samo mjesto nesretnog događaja, a to je svjetlarnik unutar zgrade promjera 3x5 metara tu je osoba pala sa skele na dubinu od 5-6 metara - izjavio je na mjestu nesreće Kristijan Tomašek, zapovjednik zagrebačke Javne vatrogasne postrojbe Centar.
Otkrio je detalje akcije izvlačenja. Radnik nije bio sam. Uz njega su bila još dva radnika, ali mu nisu mogla pomoći jer je bio na dubini od šest metara. Snašli su se vatrogasci i tako da su odrezali i zavezali armaturu te iskoristili kransku dizalicu na objektu. Digli su odrezanu i zavezanu armaturu i oslobodili prostor kako bi mogli pristupiti nesretnom radniku.
- Mi smo ga imobilizirali na naše nosilo i preko ljestvi ga izvukli. Gospodin je cijelo vrijeme bio pri svijesti i s nama je komunicirao. Nadam se da će sve biti u redu - kazao je Tomašek.
Nije htio spekulirati o uzrocima pada, osvrnuvši se samo kratko da su gradilišta svuda po gradu kako je za očekivati da se ponekad i takve stvari dogodi.
- U posljednje vrijeme, nažalost, povećan je broj intervencija zbog nesreća na radu. Imali smo već desetak slučajeva. Razne su nesreće, od propadanja, padova, urušavanja zidova i stropova, uglavnom je vezano uz gradilišta - zaključio je zapovjednik JVP Centar. Na intervenciji su bila četiri vatrogasna vozila sa 16 vatrogasaca.
Podsjetimo, nakon potresa 2020. prve skele u Zagrebu postavljene su upravo na zgradi HGZ-a, a u ožujku 2021. potpisan je ugovor s Ministarstvom kulture i medija RH o dodijeli 57 milijuna kuna iz Fonda solidarnosti EU, a u travnju iste godine su započeli složeni radovi na obnovi zgrade iz 1876. koja je preživjela i veliki potres 1880. godine.
Zgrada je zaštićena kao spomenik kulture, a od 2002. kao kulturno dobro i upisana u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Prema najavama iz rujna prošle godine obnova je trebala biti gotova proljetos, odnosno u ožujku 2023., no radovi i dalje traju.
GALERIJA: Grad kao gradilište: Zagrebačke ulice zauzete skelama i strojevima dok traje obnova od potresa
Prestanite već jednom sa naslovnim užasima, katastrofama, stravama i sličnim izrazima koji negativno djeluju na hrvatske građane.