sjednica zagrebačke gradske skupštine

UŽIVO Pred skupštinom prosvjed, na dnevnom redu rebalans proračuna i Klisovićeva plaća

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Počela je 22. sjednica Gradske skupštine
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
U tijeku je 23. sjednica Gradske skupštine Grada Zagreba
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Počela je 22. sjednica Gradske skupštine
13.07.2023.
u 10:49
U nastavku pratite video, audio i tekstualni prijenos sjednice. Nakon početka zasjedanja i usvajanja dnevnog reda uslijedit će i zanimljiv aktualni sat na kojem će zastupnici postavljati pitanja.
Pogledaj originalni članak

Prije odlaska na ljetni odmor pred zagrebačkim gradskim zastupnicima danas će se naći brojne točke na 25. sjednici ovog saziva Gradske skupštine. Od 9 sati počela je sjednica u Staroj gradskoj vijećnici, a već prije početka zastupnike je dočekao prosvjed roditelja odgojitelja nezadovoljnih promjenom odluke o toj mjeri.

Na predloženom dnevnom redu sjednice, nalazi se pak, 20 točaka. Među najzvučnijima i svakako najveća točka oko koje će se lomiti koplja su prijedlog zaključka o zaduživanju te najavljeni rebalans proračuna. Povrh toga, zastupnici će odlučivati o davanju gradskih prostora u zakup.

Na klupama u vijećnici naći će se i izmjene komunalnih planova po gradskim četvrtima, bit će i prijedlog izmjena odluke o naknadi skupštinarima, a u hitnu proceduru stigao je i zahtjev predsjednika skupštine SDP-ova Joška Klisovića koji se od 31. srpnja odriče plaće te nastavlja volonterski.

U nastavku pratite video, audio i tekstualni prijenos sjednice. Nakon početka zasjedanja i usvajanja dnevnog reda uslijedit će i zanimljiv aktualni sat na kojem će zastupnici postavljati pitanja.

VIDEO PRIJENOS UŽIVO:

TEKSTUALNI PRIJENOS:

Raspravu pratite u nastavku putem videolinka iznad

10:49 - Završio je aktualni sat

Prije nastavka sjednice određena je stanka od 30 minuta.

10:42 - Kada će Zagreb prestati biti kantograd?

Zadnji je pitanje postavio zastupnik Domovinskog pokreta Igor Peternel. Prikazao je fotografiju za koju kaže da ju je snimio sam prije nekoliko dana, a na koj se vide kante na ulici preko puta skupštine. Sustav gospodarenja otpadom je u krizi, ocijenjuje Peternel.

- Apel gospodinu gradonačelniku, prođite Ilicom vidjet ćete brdo kanti, ja bih apelirao da se sustav uredi - pitao je zastupnik.

Rekao sam da je maknuta većina spremnika, ne lažem, počeo je Tomašević.

- U krugu par sto metara od Cvjetnog trga je 2400 poslovnih korisnika čiji su kontejneri označeni narančastom naljepnicom kao na vašoj fotografiji. Uklonjeno je 7 tisuća spremnika, a ostalo je njih još petstotinjak na javnim površinama u centru i zato više to nije kantograd i za ove preostale nalazimo rješenje ulicu po ulicu - odgovorio je.

Objasnili ste to kako vama ide u prilog, no činjenica je da u centru grada ima najviše poslovnih korisnika pa tako i sam koncept da je centar očišćen od kanti ne funkcionira.

- Što će se učiniti i u kojem roku da se i to riješi? - pitao je zastupinik.

Tomašević je ponovio da polovicom kolovoza ide uklanjanje zelenih otoka i ugradnja podzemnih spremnika.

10:39 - Kako su prošle obveznice Holdinga?

Zastupnica Marijana Sumpor postavila je pitanje u vezi izdavanja obveznice Zagrebačkog holdinga za refinanciranje dugova. Naglasila je da su obveznice posebne jer se odnose na investicije i buduće upravljanje financijama.

- Novac koji je zadnji put emitiran na tržište služio je za odgodu dugova i trošenje novca prije nas. Ovu pak obveznicu smo izdali na način da smo se obvezali povećati odvajanje otpada, smanjiti gubitke ViO-a. Prva je ovo obveznica za zelenu tranziciju izdana od strane javnog poduzeća u ovom dijelu Europe i Hrvatskoj koja se odnosi na taj sektor - odgovorio je i dodao da je interes ulagača bio 60 posto veći.

10:32 - Gdje je zapelo s vrtićima?

Potpredsjednik skupštine Mislav Herman (HDZ) sljedeći je na redu. Odbacio je tvrdnju da laže kada kaže da Vlada plaća vrtiće u Zagrebu.

- Naveli ste da iz EU sredstava možete pokriti 25 posto sredstava, a ostatak iz gradskog proračuna. Među ostalim, zato ste, kažete ukinuli mjeru roditelj odgojitelj. Kako su u Osijeku pokrili 66%, a u Velikoj Gorici 75% troškova EU novcem - pitao je Herman.

- Nadam se da neću morati pisati Europskoj komisiji jer vi neprestano govorite da Vlada financira. To je novac EU građana, a ako vi tako mislite moramo upozoriti EU komisiju na to. Drugo, koliko je trebalo vremena da se raspiše natječaj NPOO za izgradnju vrtića. Toliko da na jesen ne bismo mogli otvoriti niti jedan vrtić, a nismo mogli i nismo htjeli čekati. Nakon što se otvorio natječaj još godinu dana je prošlo do potpisa ugovora. Kada kažete da su nam neki projekti odbijeni, to znači da su odbijeni projekti koji su započeti s gradnjom, iako je to bila mogućnost u NPOO programu - odgovorio je Tomašević.

Herman je zatražio dodatno objašnjenje, nezadovoljan odgovorom. Zašto Zagreb nije uspio pokriti financiranje u udjelu koliko su drugi gradovi.

- Objasnit ćete mi zašto je u Dubrovniku isto tako 25%, tamo je isto HDZ na vlasti. Zašto su se i kod vašeg koalicijskog partnera u Bjelovaru isto bunili na kriterije. Zar mislite da su i cijene radova jednake? - odgovorio je Tomašević.

10:28 - Što je s radovima u metropoli?

Zastupnicu Marijanu Rimanić zanimalo je što je s radovima na zagrebačkim prometnicama tijekom ljeta. Radovi se moraju izvoditi, ali stvaraju se velike gužve, zanima me u interesu javnosti koje su glavne prometnice koje će biti zatvorene tijekom ljeta i na koji način će građani biti informirani.

Odgovorio je pročelnik za mjesnu samoupravu Andro Pavuna.

- Nije svim radovima u gradu uzrok Grad Zagreb. Velik dio su i radovi na obnovi od potresa u Fondu solidarnosti i NPOO-a, pa tako najveća zatvaranja u gradu nisu na gradskim gradilištima, no mi brinemo za to da se regulacija maksimalno prilagodi primjerice i HŽ-u i HEP-u. Što se tiče radova, plan asfaltiranja je pred vama - odgovorio je.

10:21 - Je li bilo tužbi zbog natječaja?

Zastupnik SDP-a Renato Petek sljedeći je na redu za pitanje gradonačelniku. Pitanje se odnosi na natječaj za imenovanje u trgovačkim društvima i u gradskoj upravi te ustanovama.

- Obećali ste javne natječaje i javne pozive, toga se držite i to je pohvalno, ali koliko je bilo tužbi i postupaka i upravnih sporova oko tih radnih mjesta i u kojoj su oni fazi, molio bih pregled toga - tražio je Petek.

Grad Zagreb je osnivač 340 javnih ustanova i ne mogu znati sve, počeo je Tomašević odgovor.

- Ne sjećam se da postoji i jedan upravni spor za bilo koji natječaj za pročelnika i upravu gradskog poduzeća, a dobit ćete odgovor i za ustanove gdje ne imenujem ja osobno nego upravna vijeća. Ponovit ću da se na natječaj javlja nekoliko puta više ljudi, nego u vrijeme bivše vlasti što govori o tome da natječaji nisu namješteni, a bivši su se pročelnici hvalili kaznenim djelom da su si sami pisali pitanja za natječaj - odgovorio je Tomašević i ocijenio kako smatra da nema puno upravnih sporova.

- Meni se ne vraća na prošlu vlast, povraća mi se kad se sjetim tadašnjih imenovanja - osvrnuo se Petek.

10:16 - Hoće li Resnik biti novi Jakuševec?

Mario Župan iz HDZ-a povukao je pitanje otpada i zatvaranja Jakuševca. Gdje ćete s novim centrom za gospodarenje otpada i je li to Resnik, pitao je zastupnik.

- Nakon dolaska na vlast razgovarali smo s resornim ministrom o centru za otpad. Prvo su nam obećali dvije trećine iz EU fonda pa su smanjivali da bi na kraju odredbom uredili da bi morali 75% financirati svojim sredstvima pa dati na upravljanje privatnicima. Ključno je financiranje centra za obradu mješanog otpada, budući da je do sada EU rekla da neće financirati takve projekte, prije nekoliko mjeseci se pojavio nacrt nacionalnog plana za otpad, a jedino je za Zagreb bio prijedlog da se takav centar za 300 milijuna eura financira - odgovorio je Županu.

Ako se i kad se zatvori Jakuševac, planira li se novi Jakuševac u Resniku, ponovio je pitanje zastupnik.

- Ne, neće tamo biti novi Jakuševec, nego tri postrojenja koja su se odvojeno planirala da budu tamo na jednom mjestu jer je to uvjet za EU novac od 400 milijuna eura - pojasnio je Tomašević

10:08 - Kako zaštititi građane od fasada koji padaju?

Zastupnik Nenad Predovan (BM 365) umjesto pitanja uputio je prijedlog koji je imao u svibnju.

- Svjedočimo čestom odronu fasada na pločnike kod svakog većeg nevremena i manjih učestalih potresa u Zagrebu. Na to upozoravaju i građani te predlažem da se sva mjesta utvrde i zaštite skelama i znakovima upozorenja. Zaista je jako veliki strah građana pogotovo nakon što je prije nekoliko dana ozljeđena osoba i potpuno su nesigurni kada hodaju centrom. Pitaju se poduzima li grad i koliko po tom pitanju ili trebaju sa šljemom hodati po centru. Više nije kantograd, ali ne želimo niti da bude šljemograd - kazao je zastupnik.

Na prijedlog se osvrnuo gradonačelnik. Naveo je da je zadnji slučaj bio na zgradi koja je opasna za prolaz građanima već 14 godina, dakle prije potresa te da su vatrogasci upozoravali vlasnika čija je isključiva odgovornost briga za pročelja.

- Inspekcija tu treba dati doprinos. Kada je bio potres, inicirali smo da vatrogasci obiđu zgrade s opasnim elementima i da o trošku grada uklone te elemente s pročelja. To radimo periodički prema popisima koje daju vijeća gradskih četvrti i na taj način smanjujemo opasnost - odgovorio je Tomašević.

Predovan se složio s Tomaševićevom ocjenom, ali zatražio još jednom da se postave skele. Tomašević je odgovorio da će razmotriti prijedlog.

10:05 - Što je s obnovom Gavelle?

Zastupnik Tihomir Milovac (Možemo) pitao je zamjenika gradonačelnika Luku Korlaeta što je s obnovom Gavelle.

- Teče već šesta godina obnova gradskog kazališta, a podsjetit ću na okolnosti da je obnova trebala biti samo djelomična. Gradonačelnik je 2017. obećao da će radovi trajati 10 mjeseci. U međuvremenu su bile i objektivne okolnosti potresa i pandemije, ali kad će sve biti gotovo? - pitao je zastupnik.

Zamjenik Korlaet pojasnio je da je projekt započeo prije potresa, a tokom potresa su se pojavila oštećenja te je dokumentaciju trebalo izmijeniti.

- Izvukli smo i sredstva iz Fonda solidarnosti, do početka nove sezone će biti gotova obnova, trenutno se obnavlja pročelje i zajedno s Glazbenom školom Blagoje Bersa od jeseni ćemo imati dvije javne zgrade koje su obnovljene i kojima se možemo dičiti - kazao je.

Zastupnik Milovac govornicu je iskoristio je prigodu i da pohvali rad djelatnika Gavelle u prethodnom razdoblju.

10:00 - Što gradske službe poduzimaju na integraciji radnih migranata i kako će se prilagoditi novim sugrađanima?

Zastupnik Nikola Vukobratović postavio je to pitanje, a odgovorila mu je zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec. Utvrdila je da je to jedan od prioriteta bio prilikom potpisivanja Povelje integrirajućih gradova. Osvrnula se i na krizu migracija iz Ukrajine te migracija s bliskog istoka te iz Azije.

- S obzirom na činjenicu da u Zagrebu imamo trenutno 22 tisuće stranih radnika to je zaista novi trenutak na koji moramo odgovoriti. Veliki brojevi su iz nama udaljenih zemalja i kultura iz Indije, Nepala i Filipina. U užem smislu grad kao poslodavac nema strane radnike, ali ima potrebe i deficitarne situacije. U akcijskom planu za 2023. proširujemo paletu usluga o informiranju stranih radnika o pravima koje ostvaruju - pojasnila je.

9.55 - Aktualni sat

Ždrijebom je određeno kojim će redoslijedom zastupnici postavljati pitanja.

9.40 - Tomašević se osvrnuo na prijedloge

- Vama, gospodine Lovriću, činjenice očito ništa ne znače i nastavljam vas ispravljati. Radimo natječaj i jasne i transparentne kriterije, brojne udruge koje su se javile su to učinile na javnom savjetovanju i prihvatili smo njihove opravdane prijedloge. Ja shvaćam gdje vas žulja jer hoćete da ostane stari model bez jasnih kriterija - odgovorio je Tomašević Lovriću koji je dobio opomenu zbog dobacivanja.

Demantirao je optužne o pogodovanju u natječaju za podzemne spremnike.

- Kako je namješten, ako se na prošli natječaj nitko nije javio? Naručili smo i vanjske studije prije ponovljenog natječaja na koje su se javile dvije tvrtke i odabrana je ona povoljnija, a dok god sam gradonačelnik gradska će poduzeća raditi poslove u gradu dokle god je to zakonito, a ne kao vi da te poslove dajemo privatnicima - završio je.

9.35 - Lovrić želi da se dio točki makne s dnevnog reda

Zastupnik Ivica Lovrić predlaže da se tri točke izostave s dnevnog reda koje se tiču podzemnih spremnika i davanje gradskih prostora u zakup.

- Prijedlozi su pripremljeni na neobičan način jer su u pripremi točaka sudjelovali gradski zastupnici i krajnje je neobično, nedemokratski i netransparentno da vladajući zastupnici pripremaju odluke za skupštinu o kojima treba glasati. Drugo, u javnosti su se oglasile brojne udruge koje su se žalile na proceduru - kazao je Lovrić, no onda ga je prekinulo dobacivanje iz zastupničkih klupa.

O točki u kojoj se spominje nabava 150 podzemnih spremnika, Lovrić iskazuje sumnju da je natječaj bio namješten za tvrtku Komop.

- Skinite točku s dnevnog reda i raspišite novi javni natječaj na koji se mogu javiti svi i dobit ćete manje cijene - zaključio je.

9.30 - Hitni prijedlozi

Pročelnik ureda za obrazovanje Luka Juroš obrazložio je hitnost prijedloga za davanje suglasnosti Klubu hokeja na ledu Medveščak za uređenje klizališta u Utrini. U hitnim prijedlozima obrazložen je i Klisovićev potez odricanja od plaće. Od 1. kolovoza radit će volonterski. U hitnoj proceduri je i odluka o članovima upravnog vijeća Gradskih knjižnica koji su podnijeli ostavke. Marija Sekelez, Iva Hraste-Sočo i Nenad Kocmur odlaze, a grad umjesto njih predlaže da se imenuju Teodor Celakoski, Tomislav Bogdan i Darko Liović.

9.25 - Most obrazlaže odluku o novčanoj pomoći

Zastupnik Lovro Marković od skupštine traži da hitno donese odluku da roditeljima čija djeca su ostala bez vrtića dodijeli 200 eura mjesečno kako naknadu za pomoć.

- Bitno je istaknuti da ova odluka otklanja lošu politiku i loše vođenje obrazovne politike u Zagrebu. Važno je sada donijeti ovu odluku jer znamo koliko je takve djece koja su ostala bez mjesta, a prije nego što je počela iduća pedagoška godina - pojasnio je Marković.

Usto je podnio prijedlog da se ta točka dnevnog reda zbog prosvjeda i velikog interesa javnosti o toj temi bude prva točka na dnevnom redu.

9.20 - Planovi o komunalnioj infrastrukturi

Pročelnik ureda za promet, izgradnju i planiranje Stanko Kordić obrazlaže hitnost izmjena planova. Razlog je usuglašavanje s Vijećima gradskih četvrti. Isti je razlog ponudio i pročelnik Andro Pavuna.

9.10 - Počela je sjednica, odmah burno

Zaiskrilo je već na početku sjednice kod prihvaćanja zapisnika s prošle sjednice. Prigovor je imao Mostov Trpimir Goluža koji je zatim ušao u sukob s predsjednikom skupštine te dobio opomenu. Dnevni red je usvojen. Slijedi obrazlaganje točaka koje su u hitnoj proceduri.

8.30 - Roditelji odgojitelji prosvjedovali

- Naime, kako je u gradu Zagrebu ove godine ostao rekordan broj neupisane djece u vrtiće, uključujući I djecu sa posebnim potrebama I djecu zaposlenih roditelja, HURO je predložio zastupnicima Gradske skupštine izglasavanje prijedloga uvođenja posebne naknade u iznosu od 200 eura za sve građane grada čija su djeca ostala neupisana u vrtiće i to kao oblik kompenzacije za tešku situaciju u kojoj će se sve te obitelji naći oko organizacije alternativnih smještaja i čuvanja djece, a koji su dodatan veliki financijski teret. Također skrećemo pozornost na sustavno dokidanje i smanjenje svih pronatalitetnih mjera u gradu Zagrebu od strane aktualne vladajuće grupe Možemo-SDP, posebice u trenutku kada svi svjedočimo katastrofalnoj demografskoj slici RH - stoji u priopćenju udruge.

Podsjetimo, naknada za roditelje prijedlog je gradskog Mosta o čemu smo pisali OVDJE.

VIDEO Joško Klisović: Tražio sam da se promjeni moj status kao predsjednika Gradske skupštine iz profesionalnog u volonterski

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.