Broj zaposlenih na Zagrebačkom velesajmu treba smanjiti za 150, zaključak je analize poslovanja te podružnice Zagrebačkog holdinga. Sa sadašnja 224 zaposlena na manje od njih sto. Sadašnji trošak zaposlenih je 36,3 milijuna kuna, a za optimalno poslovanje taj bi trošak trebao biti manji od deset milijuna kuna.
Odluka u idućoj godini
Na zaposlene sada odlazi čak 72 posto prihoda Velesajma, dok je prije nepunih deset godina za radnike podružnica trošila samo nešto više od 30 posto prihoda.
Velesajam godinama posluje s gubitkom, a prošlu godinu završio je s minusom od 50 milijuna kuna. No, u upravi Holdinga, koja je s restrukturiranjem Holdinga krenula nakon lokalnih izbora, priznaje predsjednik uprave Slobodan Ljubičić, ne znaju što će učiniti s Velesajmom.
– Razgovarao sam sa suradnicima i s vanjskim partnerima i nitko nema ideju što ćemo. Nadam se da ćemo nakon Nove godine svježije razmisliti i smisliti nešto – kazao je Ljubičić.
Osim što je Zagrebački velesajam, kao i sve sajmove, pogodila gospodarska kriza, podružnica Zagrebačkog holdinga nije, pokazuje analiza, pratila dolazak konkurencije u sajamskoj djelatnosti, a stvarna vrijednost Velesajma su nekretnine (više od 180 tisuća četvornih metara), za koje u sadašnjoj gospodarskoj krizi nema perspektive i interesa.
U usporedbi sa sajmovima u susjedstvu, Zagrebački velesajam posluje najlošije: po zaposlenom uprihodi 200 tisuća kuna, dok sajam u Beogradu uprihoduje 65 tisuća kuna više, a sajam u Ljubljani čak sedam puta više po zaposlenom. Velesajam je lani od organizacije sajmova naplatio 11,7 milijuna kuna, a od najma prostora 35 milijuna kuna, dok su troškovi koje ima veći od sto milijuna kuna. Preživljavao je od pozajmica koje mu je odobravala uprava Holdinga, a koje su polovicom ove godine iznosile 83 milijuna kuna, te neplaćanjem svojih obveza Gradu koje su samo za komunalne naknade iznosile 42 milijuna kuna.
Propale investicije
Zbog loše financijske situacije Velesajam nema prostora za investiranje, zbog čega nekretnine u Aveniji Dubrovnik propadaju.
Primjerice, Zagrebački velesajam ove je godine planirao uložiti 4,5 milijuna kuna u sanaciju i nabavu opreme, no realizirano je samo 200.000 kuna jer mu uprava više ne odobrava pozajmice. S obzirom na stanje i reakcije iz uprave da ne znaju što im je činiti s tom podružnicom, nikoga ne bi trebalo iznenaditi da dio zaposlenika Velesajma bude među deset posto onih koji će morati otići iz Holdinga, što je gradonačelnik Milan Bandić najavio nakon zadnjih izbora.
Gospodine Ljubičiću, zaboravili ste jednu stvar a to je da spajanjem istog u Zagrebački holding 2007, pobrali ste sve novce koji su bili u blagajni Zagrebačkoj velesajma, dopustili da se silni sajmovi budu organizirani na svim lokacijama u gradu Zagrebu, samo na Zagrebačkoj velesajmu ne. Znači Vi ste kao uprava odnosno g. Bandić sustavno i sa određenom namjerom uništavali upravo ovaj Zagrebački velesajam koji je bio toliko prepoznatljiv u cijelom svijetu. Koje ste Vi to interese imali, naravno da samo Vi to i znate, ali Zagrebački velesajam upropašten je upravo zbog toga što ste ga pripojili Holdingu, pobrali novce i sad pričate kako ne posluje sa dobitkom. Sramota . Postavili ste svoje ljude na čelo istog Zagrebačkog velesajma da sustavno uništava isti. I sad imate obraza uopće ovako govoriti o tom istom Velesajmu. Ima ljudi koji jako dobro znaju i sjećaju se kako je to izgledalo prije 2007 kada ste pružili svoje pipke i opelješili sve.