Točno tjedan dana prošlo je otkako je metropolom prohujalo snažno nevrijeme kakvo ni najstariji stanovnici grada, ali niti mjerni instrumenti prognostičara, ne pamte. Olujni vjetar s udarima preko 100 kilometara na sat tog poslijepodneva počupao je više od 1200 stabala, porazbijao desetine automobila, napravio štetu na brojnim objektima i u svega 10 minuta paralizirao milijunski grad.
Oluja je sa sobom odnijela i dva života. Stradala su dvojica muškaraca, jedan u zagrebačkim Dugavama pred ulazom u zgradu, dok je drugi poginuo na cesti na Žitnjaku uslijed pada stabla na automobil. Strašne posljedice nevremena vidljive su diljem metropole i danas, sedam dana kasnije.
Iako su vatrogasci, sve dežurne i gradske službe odradili nekoliko tisuća intervencija, po kvartovima na brojnim mjestima djeluje kao da je razorno nevrijeme bilo jučer. Doduše, od prošle srijede do danas središnju je Hrvatsku pa i glavni grad pogodilo još nekoliko jačih nevremena koji su, doduše u daleko manjem opsegu, ali prouzrokovali dodatnu štetu te otežali sanaciju postojeće.
Da sve lokacije i danas nisu sigurne priznaju i u gradskoj upravi postavljajući oznake opasnosti u razrušene parkove, no sve više Zagrepčana ukazuje kako nije sigurno niti hodati u blizini zgrada. Primjerice u naselju Vrbik, u ulici nobelovca Lavoslava Ružičke dio odlomljenog lima i dalje visi zakačen o krošnju stabla.
Na istu situaciju ukazuju i stanovnici Trnjanske Savice koji u Facebook grupi Moj kvart Savica upozoravaju susjede na dio lima u krošnji u Rudžjakovoj ulici. Podsjetimo, tek nakon pisanja Večernjeg lista u Dugavama je jučer uklonjeno stablo koje je stajalo naslonjeno na zgradu otkako ga je nevrijeme prošle srijede odlomilo.
Zagrebčani su i zaslužili da imaju novu nesposobnu gradsku upravu. Kako možeš biti najivan da daš upravljanje gradom ljudima koji u životu nisu ništa radili osim prosvjedovanja.