Nebo kao da se zacrnilo, opisuju svjedoci neobičnog događaja koji se zbio u ponedjeljak popodne u kvartu Gajevo, u blizini jezera Jarun. Prizor je bio nalik na scenu iz filma "Ptice" Alfreda Hitchcocka. Veliko jato galebova prelijetalo je krovove glasno klikćući, poneki su se smjestili i na krovove kuća, što je zapanjilo susjede. Bilo ih je toliko da su uplašili vrane koje su se ondje nastanile pa je među pticama započeo ljuti boj.
– Nikada nismo vidjeli ovoliko galebova u Zagrebu niti smo ikad čuli da ratuju s lokalnim vranama – kažu čitatelji Večernjaka koji su nam poslali video ovog neobičnog događaja te se pitaju odakle galebovi u Zagrebu, zašto napadaju vrane i koji je mogući ishod takvog sukoba.
Isto smo pitanje postavili Ivi Šoštarić, ornitologinji i voditeljici programa za edukaciju, volontere i članove u udruzi Biom. Jata galebova, kaže ona, nisu neobična pojava u Zagrebu.
– Velika jata hrane se na Jakuševcu, osobito zimi kada na kontinent stignu u potrazi za hranom pa se nerijetko zadržavaju na različitim površinama u gradu. Riječ je o galebovima klaukavcima, koje ljudi zovu i morskim galebovima, no nije isključeno da u jatu ima i riječnih galebova koji se također gnijezde na kontinentu i u okolici Zagreba – objašnjava. Prstenovanja jedinki, dodaje ona, pokazala su da se poneke jedinke klaukavaca ne hrane samo na Jakuševcu.
– Nailazili smo i na galebove koji u jednom danu posjete beogradsko i zagrebačko odlagalište otpada. Galebovi ne spavaju na Jakuševcu, već za to koriste veće otvorene površine gdje ih se ne ometa. Poznata su nam spavališta u Rugvici i Maloj Mlaci pa je interesantno da se ovoliko jato spustilo na krovove u Gajevu – nastavlja Iva Šoštarić koja pretpostavlja da će galebovi prespavati noć na krovovima jarunskih kuća, a potom krenuti dalje u potragu za hranom iako nije baš uobičajeno da noće na krovovima objekata na kontinentu. Podatak da su se sukobili s vranama također je nije iznenadio.
– Vrane su teritorijalne životinje i vjerujem da ne gledaju baš blagonaklono na konkurenciju u obliku druge velike ptice pa me sukob ne čudi. A pobjedit će onaj uporniji pa će vrane u ovom slučaju odustati jer je jato klaukavaca brojnije – navodi. Kada se brane, vrane imaju posebnu strategiju kojom napadaju, dodaje.
– Strategija vrana je napad koji će neprijatelja ustrašiti ili iziritirati. Ne mogu drugo napraviti životinji koja je veća od njih pa igraju na to da budu iritantne i zastrašujuće – objašnjava ornitologinja.
Zagreb je u zadnjih dvije godine pun smeća kao nikad prije. Zar je onda čudno što su, pored običnoh, došli i leteći štakori?