Dramatičan dan u ViO-u

'Voda ne poskupljuje, kriva je matematika': Doznali smo detalje o novom direktoru vodovoda Marinu Blaževiću

storyeditor/2023-03-09/PXL_090323_98745995.jpg
storyeditor/2023-03-09/PXL_090323_98745998.jpg
storyeditor/2023-03-09/PXL_090323_98746015.jpg
storyeditor/2023-03-09/PXL_090323_98746011.jpg
09.03.2023.
u 18:02
Prvu odluku Marka Blaževića, nasljednika smijenjenog direktora, pozdravilo je i Ministarstvo gospodarstva, u kojemu se nadaju da cijene i neće rasti ni nakon najavljenih nekoliko mjeseci jer će se suradnjom novac uspjeti namaći negdje drugdje
Pogledaj originalni članak

Poskupljenja neće biti. Vodoopskrba i odvodnja (ViO) jučer je izvan snage stavila odluku o novom cjeniku pa će Zagrepčanima računi koji su se 1. ožujka trebali povećati sedam posto ipak biti ispostavljeni prema starim tarifama.

Doveo ga je Poljak

Bila je to prva odluka Marka Blaževića, novoizabranog direktora ViO-a. Nakon nekoliko sastanaka s Vijećem za vodne usluge potvrđene su mu proceduralne pogreške pri donošenju prethodnog cjenika, stoga je odlučio pokrenuti novi postupak s Vijećem i odgoditi poskupljenje za sljedećih nekoliko mjeseci, koliko će biti potrebno da se izradi novi cjenik sukladan preporukama Vijeća. Novi direktor od poskupljenja ipak ne odustaje.

istražili smo

Najmanje 100.000 Zagrepčana i dalje nije priključeno na gradski vodovod, a muka su i nebaždareni vodomjeri

Holdingova tvrtka lani je uložila 22,5 milijuna € u gradnju i krpanje mreže. Ovogodišnja računica još se utvrđuje. Iznosi na uplatnicama od travnja su sedam posto veći, odnosno oko 0,15 eura po kubiku za prosječno kućanstvo. Poskupljuje fiksni dio, za varijabilni je odluka suspendirana. U dugoročnom je programu 1,8 milijardi kuna predviđeno za u posljednje vrijeme često spominjani Projekt Zagreb za koji se ispostavilo da je kula u zraku

– Ovom odlukom ne dovodim u pitanje potrebu povišenja cijena vodnih usluga i naknada, već je cilj u suradnji s Vijećem osigurati da postupak donošenja novog cjelovitog cjenika bude potpuno u skladu s regulativom – naglasio je Blažević te dodao da cijene vode u metropoli nisu povećane od 2012. Baš te godine, Blažević je bio zaposlen u Slavonskom Brodu na mjestu direktora, a dok jučer nije izabran za čelnika zagrebačkog vodoopskrbnog poduzeća, bio je na mjestu direktora Sektora vodoopskrbe. Prije toga, doznali smo, radio je bio u jednoj samoborskoj tvrtki koja se bavila smanjenjem gubitaka u vodoopskrbnoj mreži, a u ViO ga je doveo njegov prethodnik, smijenjeni direktor Damir Poljak.

Svakodnevno pucanje cijevi i gubici vode od oko 50 posto u vodoopskrbnoj mreži samo su neki od problema s kojima će se morati uhvatiti ukoštac. Samo u veljači, rekao je, u Zagrebu je bilo oko 130 puknuća, što zahtijeva znatna ulaganja.

U računanju cjenika kojime bi bilo uključeno poskupljenje, rekao je Blažević, postojale su matematičke nepravilnosti, stoga će u novom postupku računanja cjenika, koji će se ovaj put raditi u suradnji s Vijećem za vodne usluge, najveći naglasak biti na preciznosti.

– Nismo poštovali korake, suradnja s Vijećem nije bila dobra, pa poništavamo sve i idemo ispočetka – rekao je Blažević.

Računanje novog cjenika, kazao je, trajat će nekoliko mjeseci. Kada matematika bude gotova, dodao je Blažević, bit će poznat i točan postupak poskupljenja vode. Bude li procedura potpuno poštovana, naglasio je, male će biti šanse da Vijeće za vodne usluge ponovno odbije cjenik.

Trgovačko društvo Vodoopskrba i odvodnja, koje je jučer preuzeo, suočava se s kontinuiranim manjkom novca i sve slabijim funkcioniranjem sustava za održavanje, a najavio je i smanjivanje troškova optimizacijom radnih procesa.

– Financijsku nestabilnost izdržat ćemo još nekoliko mjeseci, zamah očekujemo nakon povećanja cijena vodnih usluga. Uštedjet ćemo i na smanjivanju režijskog osoblja, broj djelatnika je smanjen, a smanjit ćemo i broj prekovremenih sati i time uštedjeti, kao i poboljšanjem efikasnosti radnika u operativi – najavio je sljedeće korake u upravljanju.

Nužan je ozbiljan plan

Odluku novog direktora ViO-a pozdravio je Mario Šiljeg, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja.

– Kapaciteti Ministarstva bit će dostupni ViO-u, a nadamo se da će isto učiniti i Grad Zagreb te da ćemo zajednički pronaći rješenje da uopće ne dođe do poskupljenja. Izvora financija je puno, zajednički radimo na NPOO programu, a kapaciteti Ministarstva bit će dostupni i kod prijave na Projekt Zagreb – poručio je Šiljeg.

Prioritet svih prioriteta je, upozorava Vladimir Andročec, vodeći stručnjak za vodogradnju i hidrodinamiku, da što prije počne temeljita i sistematska sanacija vodovodne i kanalizacijske mreže.

– Najbitnije je da se problem počne rješavati po sistematskom redu, a ne da se samo krpa nabrzaka. Volio bih da se u tome drže Strategije razvoja vodoopskrbe i odvodnje do 2035., dokumenta koji smo prije nekoliko godina izradili u suradnji s najboljim inženjerima ViO-a i u kojem je navedeno sve što treba napraviti. Za to je potrebna ozbiljna ekipa i ozbiljan financijski plan te prijavljivanje za EU fondove – rekao je Andročec.•

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

Avatar Purgerdragovoljac
Purgerdragovoljac
08:01 10.03.2023.

U ZAGREBAČKOM holdingu ima puno direktorskih mjesta. Međutim ne znam niti jednog ZAGREPČANCA na toj poziciji.

OT
otrovnijezik
19:22 09.03.2023.

Potrošim vode za 64 kn razni nameti još 81 kn. Dobra računica.

TE
TexWiller
08:41 10.03.2023.

I dalje ne kužim kome se plaća ta besplatno dohvaćena voda iz prirode!? Znam da trošak jesu -struja, cijevi, radnici, ali voda kao sirovina je besplatna!